Október
Az ’56-os megemlékezések békés ünneplésekkel kezdődtek, azonban vasárnap délutánra újabb, nagyon komoly zavargásokba torkollottak. Sólyom László az Operában, Gyurcsány Ferenc a parlamentben mondott beszédet az 50. évforduló alkalmából. Egy időben ennyi magas rangú küldöttség még nem volt Magyarországon, a központi, Kossuth téri ünnepségen 56 delegáció rótta le tiszteletét. A Fidesz nagygyűlést tartott az Astoriánál; Orbán Viktor beszédében népszavazás kiírását kezdeményezte több reformkérdésben. Később nagyon súlyos zavargások voltak több városban, a legnagyobb Budapesten. A piacok gyorsan megnyugodtak a zavargások után, a forint átmeneti gyengülés után folyamatosan erősödött. Hasonló pályát futott be a BUX. Később a Fidesz elkészítette az aláírásgyűjtő ív mintapéldányát a hétkérdéses népszavazáshoz, és hitelesítésre benyújtotta az Országos Választási Bizottsághoz.
A Kincstári Vagyoni Igazgatóság a 34 kiemelt, összességében több tízmilliárdot érő kormányzati ingatlanhoz elsősorban új tulajdonost keres, de nem zárja ki bizonyos esetben a felújítás utáni bérbeadást sem. A kitelepítendő minisztériumoknak még keresik a helyet. Az új kormányzati negyed építésének jogáért négy csoport küzd: a TriGránit, a Futureal, a Fadesa és Leisztinger Tamás érdekeltségei.
Muhammad Junusz bangladesi közgazdász, a Grameen Bank megalapítója kapta az idei Nobel-békedíjat. Az indoklás szerint bankja az évek során sok millió szegény embernek biztosított kis összegű hitelt, ezzel megélhetést, jelentősen hozzájárulva a béke és a demokrácia erősödéséhez.
A regionális piacvezető Waberer’s Holding felvásárolta a Révészt, a második legjelentősebb magyar szállítmányozási csoportot. A holding a következő években 50 milliárdos beruházássorozattal árbevételének megkétszerezésére törekszik.
A Kométa 99 Kft. húsipari cég részvénytársasággá alakult és 1,25 milliárd forintos készpénzes tőkeemelést hajtott végre. Az olasz tulajdonosok stabilizálni szeretnék a vállalat működését.
Újabb kazettaügy. Lamperth Mónika területfejlesztésért felelős miniszter beszédéről készült titokban hangfelvétel a szocialista párt választmányi ülésén. A tárcavezető igyekezett megnyugtatni a szocialista politikusokat, hogy az elvesztett önkormányzati választások után úgy módosítják a területfejlesztési törvényt, hogy nagy lehetőséget és mandátumot kapjanak a regionális területfejlesztési tanácsokban. A regionális választott önkormányzatok létrehozásáról szóló javaslatokat a Fidesz nem szavazta meg.
Edmund S. Phelps professzor kapta az idei közgazdasági Nobel-díjat. A Columbia Egyetem oktatójának teljesítményében két kérdéskör elemzését méltányolta a skandináv tudományos testület. Az egyik az infláció és a munkanélküliség egymásra gyakorolt hatásával foglalkozik, a másik a mai és a jövőbeli generációk jóléte közötti összefüggést elemzi.
A Balusztrád csoport csődeljárást kezdeményezett maga ellen; a budapesti piac legnagyobb lakásépítője a körbetartozások miatt került nehéz pénzügyi helyzetbe.
Bezárja kabai cukorgyárát az angol Eastern Sugar, ha az unió elfogadja a csoport kvótaleépítési kérvényét. A kabai feldolgozó lenne az első hazai áldozata az unió cukorreformjának.
Széles Gábor közös holdingcégben egyesíti médiaérdekeltségeit. A Magyar Hírlapot, az Echo Tv-t, a Vital Tv-t és a médiaértékesítéssel foglalkozó Rising Star Kft.-t az Első Média Holding Zrt. fogja öszsze október elsejétől.
Átalakul a sportfinanszírozás; nemcsak a költségvetés helyzete miatt, hanem azért is, mert az Európai Unió tiltja az üzleti sport állami támogatását – hangzott el az M&H Communications és a Világgazdaság által közösen rendezett Üzlet a sportért – sport az üzletért konferencián. A szakértők és a piaci szereplők a vállalati szférától várják a kieső forintok pótlását. A szabadidősportok finanszírozásában igazán nagy áttörést talán a még csak tervezett sportcsekk bevezetése hozhat.
Kettős koncentráció érvényesül a magyar vállalati szférában: az összes társaság között tovább nőtt a 200 legnagyobb cég, az eliten belül pedig a szűk élmezőny súlya – derült ki a Figyelő Top 200 kiadványából.
A T-Online Magyarország megkezdi internetes televíziós szolgáltatása kereskedelmi értékesítését, s két éven belül már a legnagyobb hazai kábeltévé-szolgáltatókkal szeretne versenyezni IPTV megoldásával.
Az Audi magyarországi leányvállalata a szeptembertől életbe lépett különadó (szolidaritási adó) miatt felfüggesztette a Győrbe tervezett újabb fejlesztéseit. Később a cég lobbijának is köszönhetően a k+f-re fordított összeg nem lesz alapja a szolidaritási adónak.
Hálózatbővítési kampányban a Spar Magyarország Kft.; az új szupermarketek mellett új üzlettípussal jelenik meg Budapesten: a City Sparral, ahol más színvilág, berendezés, látványpékség és friss grilltermékek is lesznek – jelentette be Feiner Péter ügyvezető igazgató.
Rajta tartja a szemét a Herz Szalámigyár Zrt.-n, és minden olyan hazai húsipari céget átvilágít, amelynek esetleges megvásárlásával javítható a koncentráció és a hatékonyság – nyilatkozta a VG-nek Csányi Sándor.
A Generali Biztosító és a Tesco együttműködési megállapodást írt alá. Ettől kezdve az áruház is árulja a biztosító kötelező és casco termékeit – jelentette be Pálvölgyi Mátyás vezérigazgató.
A Manager Magazin megjelentette rangsorát a leggazdagabb magyarokról. A listára az idén 3,5 milliárdos vagyonnal lehetett felkerülni. A leggazdagabbak: Csányi Sándor, Demján Sándor, Széles Gábor. (A Népszabadság, a Magyar Hírlap és a MM kiadványaiban változó sorrendben. A Népszabadság a Magyarországon élők közül az első helyre Megdet Rahimkulovot teszi.)
A nyugdíjreform első szakaszában a munkaerőpiacról való korai kivonulással veszi fel a harcot a kormány. A nyugdíj mellett szerzett jövedelem jövőre járulékköteles lesz; 2008-tól a korhatár előtti nyugdíjat keresőtevékenység esetén felfüggesztik, a nyugdíjba vonulási korcentrumot a nők esetében feljebb tolják, a rokkantnyugdíjazás szabályait szigorítják.
Önkormányzati választás 2006. Fölényes Fidesz-győzelem született az önkormányzati választásokon, a szavazók narancsszínűre festették az ország térképét. A megyei közgyűlésekben többségbe, helyenként elsöprő többségbe került az ellenzék. Budapesten Demszky Gábor maradt a főpolgármester, de a kormánykoalíció korábbi jelentős fölénye egy-két főre apadt. Sólyom László az urnazáráskor az eddigieknél élesebben vetette fel Gyurcsány Ferenc szerepét. A Fidesz 500-1000 milliárdos reformalapot hozna létre, amely az átmeneti időben finanszírozná az öt általa is megreformálandónak tartott területet (közigazgatás-államigazgatás, egészségügy, oktatás, nyugdíj- és adórendszer.)
Az elvesztett önkormányzati voksolás után Gyurcsány Ferenc bizalmi szavazást kért maga ellen az Országgyűlésben. Orbán Viktor ultimátumot hirdetett: ha csütörtök 13 óráig nem menesztik a miniszterelnököt, a Kossuth térre hívja az ország lakosságát. Sólyom László hallgatott, Kuncze Gábor bejelentette: nem indul az SZDSZ pártelnöki posztjáért. Az MSZP-frakció egyhangúlag támogatta a bizalmi szavazáson a miniszterelnököt, az SZDSZ-frakció számára a részvétel kötelező volt, a szavazás nem. Elemzők szerint új rizikófaktor jelent meg Magyarországon: a politikai kockázat; ennek árazását most tanulják a piacok. A bizalmi válság külföldi befektetők számára jelenleg egyetlen megnyugtató kimenetelének Gyurcsány Ferenc pozícióban tartása kínálkozik.


