Rékasi Károlynak nem szokatlan, hogy szerepe megosztja a közönséget– Hogyan találta meg a szerep?
– Koltay Gábor, a film rendezője másfél évvel ezelőtt Gödöllőn hozott tető alá egy rendezvényt, ahol én is előadtam részleteket Wass Albert műveiből. Gyanítom, ekkor kelthettem fel a figyelmét, mivel a film is ennek a szereplésemnek a felvételével fog kezdődni.
– Úgy hallani, az Adjátok vissza a hegyeimet című film részben dokumentarista alkotás, részben fikció.
– Road movie-nak is mondhatnánk, mivel arról szól, hogy egy fiatalember elkezdi végigjárni Wass Albert életének színtereit. Miért nem lehet ennek a szobrát kitenni? Valóban háborús bűnös volt-e? Mi az a titok, ami őt körüllengi? Ezekre a kérdésekre keressük a választ, többek között a regényeiből vett idézeteket hívva segítségül. Bevallom, korábban nemigen ismertem az írót, de ma már lenyűgöz az a gondolatiság és érzelemgazdagság, ahogyan ő látta a világot, és a környezetében élő embereket.
– Wass Albert a mai magyar jobboldal kultikus alakja. Nem tart attól, hogy a film és ezzel együtt az ön személye megosztja az embereket?
– Biztosan lesznek mérlegelés nélküli elutasítók ugyanúgy, mint kritikátlan rajongók. De ez a Barátok közt című sorozatban alakított szerepemmel kapcsolatban sincs másképp. Az író politikai szerepvállalása számomra áttekinthetetlen, ezzel nem is foglalkozom. Csupán a regény- és versolvasó ember szemszögéből igyekszem felfedezni a szerzőt. Mindvégig arra vagyok kíváncsi, hogy ki az az ember, aki így volt képes írni románokról, magyarokról, Erdélyről.
Rékasi Károly
SZÜLETETT: 1962. szeptember 25-én
VÉGZETTSÉGE: Színház- és Filmművészeti Főiskola (1986)
PÁLYÁJA: Madách Színház (1986–87), nyíregyházi Móricz Zsigmond Színház (1987–1990), József Attila Színház (1990–92), Nemzeti Színház (1992–2000), 2000 óta szabadúszó
HOBBIJA: bármi, amiben jól érzi magát
Dián Tamás
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.