Gyurcsány: a kormány "brutális nyomás alatt" - a múlt hangja soha nem volt ilyen erős
Gyurcsány Ferenc szerint a következő időszak egyik legfontosabb feladata az adószerkezet megújítása, de önmagában ez az elem biztos nem elégséges a hosszú távon fenntartható gazdasági növekedéshez. „Ha jobban működő gazdaságot akarunk, akkor a terápia bonyolultabb, mint ahogy az a napi politikai vitákban elhangzik” – fogalmazott a kormányfő.
Emlékeztetett rá, hogy a pénzügyminiszter társaságában szerdán a jegybankban járt , ahol a gazdasági-pénzügyi folyamatokat elemezték, s az MNB prezentációjából is az derült ki: ha a gazdasági növekedés lesz a gazdaságpolitika középpontjában, akkor a korábbinál mélyrehatóbb szerkezeti elemzéseket kell elvégezni.
A kormányfő szerint 2007 végén a reáljövedelmek 30-31 százalékkal, a nyugdíjak reálértéke 40 százalékkal nőtt 2001 végéhez képest, s ha most „szociális válság” van, akkor 2001-ben „szociális nemzethalál” volt, akkor, amikor a „jövő elkezdődött”. A kormány által választott program az elmúlt másfél évben lényegét tekintve sikeres volt, az általa gerjesztett viták nem különböztek az Európában szokásosnál – tett még hozzá a kormányfő. Ez az időszak a közpénzügyekben az egyensúly irányába előrelépést történt, Magyarország költségvetési hitelessége helyreállt a világban, jövőre 4 százalékos hiányt tervezünk, 2009-ben pedig elérjük a maastrichti kritériumokat.
A szerkezeti változtatások között a kormányfő felsorolta a felsőoktatás, az államigazgatás és az egészségügy átalakítását. Utóbbi kapcsán megköszönte a kormánypártoknak és frakcióiknak azt az elvszerű kiállást, amit az egészségügy átalakítása során tanúsítottak, pedig soha kormánypártokra ilyen „helyenként brutális” nyomás nem nehezedett, ilyen erős a múlt hangja még soha nem volt, ilyen nyilvánvalóan nem fenyegettek meg személyükben képviselőket.
Kiemelte még azt is, hogy nem volt olyan törvényjavaslat, amelyet a kormánypárti frakciók „szétszavaztak” volna, s megváltoztatták volna a kormányzás irányát: a költségvetés szigorúbb lett a beterjesztettnél, a pénztártörvényt lényegében egyhangúan fogadta el az MSZP-frakció – amely egyébként nem hadsereg, hanem meg kell győzni az ügyekben -, s egy képviselőt sem vesztett a koalíció.
Gyurcsány Ferenc 2008-at az építkezés évének nevezte, amikor is a kormány figyelmét a költségvetési egyensúlyról egyre inkább a gazdasági növekedés, versenyképesség irányába terelik át. A minisztereket januárban értékeli majd a kormányfő, aki ezzel kapcsolatban annyit mondott: véleményem meglehetősen strukturált, sok-sok elemző mondatban mondom el, hogy kinek a munkájáról mit gondolok.


