Az utóbbi hetekben fennállásának tizedik évét ünnepelte az egyik legkreatívabb koreográfus és táncművész, Bozsik Yvette társulata. A jubileumi előadás-sorozatban helyet kaptak az utoljára tíz évvel ezelőtt bemutatott darabok is. Egyébként a névadó alapító, a Kossuth-díjjal és érdemes művész díjjal is elismert alkotó- és előadóművész ma is gyakran fellép társulatával.
A Nemzeti Táncszínházban és a Művészetek Palotájában tartott sorozat révén összejöttek az egykori munkatársak és barátok, így például Krausz Alíz, Szabó Győző és Tokaji Tibor újra együtt táncolt a felújított Egy faun délutánjában, amelynek tíz évvel ezelőtti előadására tömött sorokban álltak az emberek a Katona József Színháznál. A jubileumra a múlt felelevenítése mellett új színt is vittek a csapatba, hiszen a társulatot az idei évtől új kreatív producer, Iványi Marcell filmrendező is segíti.
A kortárs tánc Bozsik Yvette szerint ma népszerű műfaj, sokan művelik és nézik, ehhez képest azonban rendkívül alulfinanszírozott, szétaprózódik a rá szánt támogatás. Szponzorok csak elvétve akadnak, holott az előadások fontos társadalmi kérdésekre hívhatják fel a figyelmet. Ilyen lesz például a 2008-as Budapesti Tavaszi Fesztiválon, a Bozsik Yvette Társulat előadásában látható, Lélektánc című új darab, amelyben fogyatékos táncosokkal dolgoznak majd együtt.
A nyolcfős csapat évente hozzávetőleg 21 millió forintból gazdálkodik, amelyet pályázaton, a kulturális szaktárca kiemelt kortárs táncszínházi alapjából nyernék el, de ez soha nem biztos összeg, amire számítani lehetne, hiszen ezért a támogatásért minden évben újra kell pályázniuk. Emellett próbatermet kapnak a Bethlen Kortárs Táncműhelyben, amelynek kezelője a Nemzeti Táncszínház. Produkciók és utazások finanszírozására az NKA (Nemzeti Kulturális Alap) tánckollégiumához fordulnak.
A Bozsik Yvette Társulat ebben a tíz évben a legkülönbözőbb műfajokban, a színház és a tánc különböző területein alkotott összesen húsz előadást. Az, hogy egy darabot mennyi ideig tudnak játszani, elsősorban a befogadóhelytől függ. A Katona József Színházban például akár két-három évig is műsoron voltak előadások. A befogadó színházak esetében – amilyen például a Trafó és a Nemzeti Táncszínház – ennél rövidebb ideig játszanak. A vidéki és külföldi fellépéseknek köszönhetően azonban tovább is életben tartható egy-egy darab. TL
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.