BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Október

Kívül bővül a Libri-hálózat. Megnyitotta első külföldi könyvesboltját Kolozsváron a Libri Könyvkereskedelmi Kft. Az üzletet a cég leányvállalata, a mintegy százmillió forintos alaptőkével létrejött Libri Romania Kft. hozta létre és üzemelteti majd.


Tízéves a TV2, történetének egyik legmozgalmasabb éve volt az utolsó: a társaságnak új tulajdonosa van, az SBS Broadcasting a nyáron beleolvadt a második legnagyobb európai tévétársaságba, a német ProSiebenSat.1-ba. Ekkor jelentették be: Kereszty Gábor távozik a TV2 éléről (és az anyacég alelnökeként dolgozik tovább), utóda pedig az addig kereskedelmi igazgatóként – és az SBS Broadcasting kereskedelmi alelnökeként – tevékenykedő Várdy Zoltán. A menedzsment előtt nem kis feladat áll: a nézettségi versenyben, különösen a kereskedelmi szempontból kiemelt jelentőségű 18–49-es korosztályt tekintve meglehetősen nagy az RTL Klub előnye.


A KBC-hez került a Rába-pakett. A járműipari vállalatban meglévő teljes részvénycsomagját eladta Győr önkormányzata, papíronként 2150 forintos árfolyamon; az értékesítés 2,083 milliárd forint bevételt jelent a városnak. Az ügyletet az Equilor brókercég intézte.


Élelmiszerválság világszerte. A kormányokat is beavatkozásra készteti a mind súlyosabb áremelkedés. A gyakori természeti csapások miatt a világ mezőgazdasági termelése egyre kevésbé tud lépést tartani a növekvő élelmiszer-, takarmány- és bioüzemanyag-kereslettel, így a készletek leapadtak, az árak pedig az egekbe szöktek.


A világpiaci búzaárak január óta háromnegyedével emelkedtek, a kukorica már tavaly a duplájára drágult. A tejtermékekért, a húsért és a többi alapvető élelmiszerért is egyre többet kell fizetni. Magyarországon is drágult a liszt. Októbertől ismét jelentős mértékben, mintegy 10 forinttal növelte a termék kilónkénti átadói árát a malomipar. A zsákos lisztet a malmok kilónként 82–88 forintért, a csomagoltat 90 feletti áron adják. Így a kereskedelemben a fogyasztói ár mindenhol meghaladja a száz forintot.


K+f toplista. Három magyar cég került be a kutatás-fejlesztési kiadások alapján az európai vállalatokról készített top ezres rangsorba. Az Európai Bizottság által kiadott jelentés szerint a magyar – és egyúttal régiós – első Richter Gedeon gyógyszergyár tavaly 57,62 millió eurót költött k+f-re, ezzel a 228. a listán. Az Egis a 335., a Graphisoft a 777. helyre került. A rangsort a német DaimlerChrysler vezeti több mint 5,2 milliárd eurós innovációs kiadással.


Önálló cégben az Origo. Terjeszkedés a tartalomszolgáltatói piacon, saját készítésű műsorok, új szolgáltatások az Iwiwen – sorolja az Origo Média és Kommunikációs Zrt. közeljövőre vonatkozó terveit Fischer András, a társaság vezérigazgatója. A korábban a

T-Online tartalomszolgáltató üzletágaként működő Origo október elsejével vált függetlenné.


Budapesten nyitott regionális pénzügyi és számviteli szolgáltató központot a Celanese Corporation vegyipari társaság. Az irodába eddig negyven magyar pénzügyi szakembert vettek fel, és a tervek szerint januárban további 35 fővel bővül a létszám – közölte Michael Colicchio, a Celanese Hungary Kft. ügyvezető igazgatója a megnyitó alkalmából tartott sajtótájékoztatón.


A Déli Áramlat gázvezeték Szerbiáig történő meghosszabbításáról írt alá megállapodást Belgrádban az orosz Gazprom vezérigazgatója, Alekszej Miller és helyettese, Alekszander Medvegyev a helyi vezetéssel. A szerződés szerint a Fekete-tenger felől évi húszmilliárd köbméter orosz gáz jut el Bulgárián át Szerbiába. A szénhidrogén kisebbik részét a fogadó ország használja fel, a többit továbbadja más európai

– nem kis részben jugoszláv utódállamú – vevőknek. Szerbia ezzel megszerzi hazánk elől azt a tranzitszerepet, amelyet Alekszej Miller itteni látogatásakor még Magyarországnak ígért.


Lex Mol: az EU csak feltételt szab. „Az OMV és a Mol esetleges egyesüléséről a részvényeseknek kell dönteniük” – jelentette ki bécsi tájékoztatóján Andris Piebalgs uniós energiabiztos. Brüsszel szempontjából egyrészt fontos, hogy a vállalategyesülés módja ne sértse az EU törvényeit, másrészt az unió saját szempontjai is érvényesüljenek. Itt három területet emelt ki a biztos, aki az osztrák OMV felkérésére nemzetközi újságírócsoport előtt nyilatkozott: az ellátásbiztonságot, a fenntarthatóságot és a versenyképesség növelését. Előadásában nem foglalt állást abban a kérdésben, vajon a Mol–OMV fúzió teremtene-e új értéket ezen a három területen.


Amerikai céget alapított a Kürt. Bejegyezték az Egyesült Államokban a Kürt Zrt. legújabb külföldi cégét. „A Washingtonhoz közeli Virginiában működő társaságot már a korábbi külpiaci terjeszkedéstől eltérő stratégia alapján hoztuk létre” – mondta lapunknak Kmetty József vezérigazgató.


A Hungaropharma igazgatósága jóváhagyta a Medimpex Gyógyszer-nagykereskedelmi Zrt. akvizícióját – mondta Szabó Ferenc, a Hungaropharma vezérigazgatója. A lépésre azért került sor, mert a gyógyszer-gazdaságossági törvény miatt jelentősen visszaesett a patikaszerek forgalma; ez év második felében várhatóan 10-15 százalék lesz a csökkenés, miközben folyamatosan nőnek a nagykereskedelmi tevékenység költségei.


Nagyberuházások veszélyben. Veszélybe került a BorsodChem Zrt. 2009-re tervezett, 220 millió eurós beruházása a rendkívül magas ipari áramárak és az energia-

piaci szabályozás bizonytalanságai miatt – mondta Kay Gugler, a BC vezérigazgatója. További hat nagy hazai társaság (Motim Zrt., Duna–Dráva Cement Zrt., Nitrogénművek Zrt., Dunapack Zrt., Mal Zrt., ISD Dunaferr Zrt.) tervezett projektje is kérdésessé vált, erről az érintettek közös levélben figyelmeztették a gazdasági tárcát.


Csányi Sándor tőkét emelt a Pick Szegednél. 4,6 milliárd forintos tőkeemelést hajtott végre az OTP elnök-vezérigazgatója a tulajdonában lévő Pick Szeged Zrt.-ben – erősítette meg értesüléseinket Kovács László, a társaság elnök-vezérigazgatója. A társaság eddigi jegyzett tőkéje 8,6 milliárd forintra nőtt. Csányi Sándor még tavaly megígérte, hogy pénzügyi lépéseket tesz a Pick pozícióinak erősítése érdekében.


Új áramalkuk. A Magyar Villamos Művek (MVM) Zrt. felbontotta a Paksi és a Mátrai erőművel kötött, az EU által kifogásolt hosszú távú áramvásárlási megállapodását (htm), s helyettük új kereskedelmi szerződéseket kötött – mondta Ligeti Pál, a Miniszterelnöki Hivatal tanácsadója. Ezzel a hazai áramtermelés több mint fele EU-konform módon jut el a kereskedőkhöz. Az új htm-ek azonban csak akkor lépnek érvénybe, ha azokat az uniós versenyügyi illetékesek – akik már megkapták e szerződéseket – is megfelelőnek tartják. Az MVM a pécsi erőművel szintén felbontotta a szerződést, de várhatóan nem köt újat helyette. A Dunamenti és a Tiszai Erőmű esetén maradnának a régi megállapodásnál. Eközben az MVM áramaukcióján a legnagyobb, 800 megawattos csomag teljes egészében elkelt. A lebonyolító MVM Trade a kínálati mennyiséget 15 százalékkal megemelve 920 megawatt villamosenergia-csomagot értékesített 65 euró/megawattóra áron.


Lehet népszavazást tartani arról, hogy megszűnjön-e a felsőoktatási tandíj és – a voksolást követő év január 1-jétől – a vizitdíj, valamint a kórházi napidíj – döntött az Alkotmánybíróság, helybenhagyva az Országos Választási Bizottság hitelesítő határozatait.


Lengyelországi őrségváltás. Donald Tusk lesz az új miniszterelnök decembertől, pártja, a Polgári Platform meggyőző többséggel (41,51 százalék) nyerte az előre hozott választásokat. A liberális–konzervatív párt győzelmét Európában kedvezően fogadták.

Az Alterra nyerte a 11,3 milliárd forint értékű, a Fővám tér, Kálvin tér, Múzeum körút térségében a négyes metró építésével kapcsolatos felszíni rendezésre kiírt pályázatot – mondta Balogh Árpád, a DBR Metró Projekt igazgatója.


Tőkeemelés a Zalabaromfinál. Öszszesen 1,2 milliárd forintos tőkeemelést hajtott végre a zalaegerszegi Zalabaromfihoz kötődő cégeknél a tulajdonos Dale konzorcium. A Zalabaromfit a három tagból – a budapesti Commerce Rental Kft.-ből, a szegedi Hungarocorn 2000 Kft.-ből és a Seychelle-szigeteken bejegyzett Dale Holdings Ltd.-ből – álló Dale csoport a nyáron vette meg a felszámolást végző TM-Line Kft.-től.


Az Epamedia megvette a Multireklám Zrt.-t, és ezzel Ausztria első számú köztérireklám-cége e szegmens magyar piacán is vezetővé vált. A felek a vételárat nem közölték. Az osztrák vállalat 2007 elején már megvásárolta az Intermedia Kft.-t, s hozzá tartozik még az Outdoor Zrt., az Akzent Media Kft. és a Magnum Megaboard Kft. Az Epamedia adatai szerint – a Multireklámmal együtt – a köztéri reklámok magyarországi piacának 50 százalékát tartja kézben, 14 100 négyzetméter felülettel.


A FreeSofté lett a Humansoft, saját részvénnyel „fizetett” legújabb akvizíciójáért a FreeSoft Nyrt. A Budapesti Értéktőzsdén 2004 óta jelen lévő szoftverfejlesztő társaság ily módon szerezte meg az övénél két és félszer nagyobb árbevételű, hardver- és szolgáltatásprofilú, 18 éve piacon lévő Humansoft Kft.-t. A konszolidációs lépés nyomán a hazai informatikai piacon egy 300 főt meghaladó létszámú és tízmilliárd forint feletti bevételre képes komplex megoldásszállító társaság jön létre.


Épül a szerencsi szalmaerőmű. A BHD Hőerőmű Zrt. 35 milliárd forintos beruházással egy 49,9 megawatt névleges teljesítményű biomassza-erőművet épít fel a kelet-magyarországi település határában. A kivitelezési munkálatok várhatóan 2009 októberére fejeződnek be, s a tervek szerint az erőmű 2010. január 1-jén kezdi meg a kereskedelmi üzemű termelést.


Folytatja az Autóker. További 30 milliárd forintot tervez költeni a Foka-öbölben az Autóker Holding Zrt., amely befejezte az ottani Marina Part nevű nagyberuházásának harmadik ütemét. A társaság már megkezdte a IV–VI. ütemet, és előkészítés alatt áll az utolsó, hetedik szakasz. Az első háromra 30 milliárdot költött, a második háromra 16 milliárdot akar fordítani. Az eddig átadott három ütem lakásaiból körülbelül 750-et értékesítettek, 350–900 ezer forintos négyzetméteráron.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.