Áttörés részletek nélkül
A Václav Klaus államfő elvi beleegyezését remélhetőleg pár napon belül követő tényleges cseh ratifikálás így megnyithatja az utat a két vezető uniós tisztség, az Európai Tanács elnöki, illetve a külügyi főképviselő posztjának a betöltéséhez, amely a november közepén esedékes rendkívüli csúcs meghatározó témája lehet.
A cseh aggályok megszüntetése után a hétvégi csúcs „hivatalos” fő témája a lázas folyosói találgatások ellenére sem a vezetői állások betöltése, hanem a decemberi koppenhágai globális klímacsúcson képviselendő álláspont kidolgozása volt.
A svéd elnökség által erősnek és egységesnek minősített uniós pozícióból azonban egyelőre kihagyták a tagállamok, hogy Európa pontosan mekkora részt is kíván vállalni a klímavédelem kapcsán a 2020-tól várhatóan a szegény országokra jutó 100 milliárd eurós éves költségből.


