BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

A végzettség hiánya gátolja az elhelyezkedést

Enyhén csökkent 2007 vége óta a munkaerő-piaci diszkrimináció Magyarországon. Erre jutott a KSH 2010 első negyedévi felmérése, amely nem, kor és iskolai végzettség szerint vizsgálta a jelenséget. A legtöbben az iskolai végzettségük, illetve az életkoruk alapján mondták magukat hátrányosan érintettnek, emellett a nők a nemük és családi állapotuk alapján panaszkodtak hasonlóra.

Álláskeresésnél a válaszadók 12,4 százaléka érzékelte, hogy hátrányosan megkülönböztetik, a három évvel ezelőtti eredményhez képest majdnem négy százalékpontos a mérséklődés. A frissen elbocsátottak körében eleve kisebb, 7,8 százalékos szintről ment vissza 6,3-re ez az arány. A kedvezőtlen munkaerő-piaci helyzet nyomán úgy vélik a szakértők, hogy hajlamosabbak az érintettek objektív okokat elfogadni, főként, ha komplett termelőegységek bezárásáról van szó.

Az inaktívak körében is elvégezték a felmérést a hivatal szakemberei, amelyből az derült ki, hogy a foglalkoztatottakhoz hasonló mértékben érzékelik a megkülönböztetést. A munkanélkülieknek viszont a bő harmada panaszkodott erre, bár 2007-hez képest itt is volt némi javulás. A munkahellyel nem rendelkezők esetében is az iskolai végzettség említése dominált; közülük az inaktívaknál az egészségi állapot, míg a munkanélküliek körében a származás volt még jelentős a vélt okok közül. VG

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.