BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Gyorsuló közbeszerzések

A közbeszerzési eljárások egyszerűsítése, gyorsítása és rugalmasabbá tétele a célja annak előterjesztésnek, amely a múlt héten került az Országgyűlés elé. A közbeszerzésekről szóló 2011. évi CVIII. törvény (Kbt.) módosításáról szóló törvényjavaslat reagál a Kbt. hatálybalépése óta eltelt majdnem másfél év gyakorlati tapasztalataira és uniós jogfejlődésére is.

Új, rövidebb idő alatt lebonyolítható eljárástípus kerül bele a javaslat alapján a jogszabályba: amennyiben a beszerzés becsült értéke a tervezetben rögzített értékhatár alatt marad, úgy hirdetmény közzététele nélkül, három ajánlattevőnek – lehetőleg kkv-nak – megküldött felhívással lehet nyílt eljárást indítani, ahol az ajánlattételi határidő is rövidebb lehet az általánosnál.

Egyszerűsíti az ajánlattevők dolgát és adminisztratív terheit, hogy papír alapon csak egy példányban lehet majd ajánlatot bekérni, míg a másolati példányok benyújtását elektronikusan írhatják elő az ajánlatkérők. Rugalmasabbá válhatnak az eljárások és az ajánlatértékelés is azáltal, hogy egy esetleges hiánypótlás során az ajánlattevő a jövőben akár új gazdasági szereplőt – például a szerződés teljesítésében részt vevő alvállalkozót – is bevonhat az eljárásba, a javaslat alapján ugyanis az erre vonatkozó, jelenleg hatályos tilalom kikerül a jogszabályból.

Gyorsabbá teheti egy-egy közbeszerzés lezárását az is, hogy nem kell kivárni a tíz napos szerződéskötési moratórium leteltét, hanem az ajánlatkérői döntést tartalmazó összegezés megküldését követően azonnal meg lehet kötni a szerződést azokban az esetekben, amikor az eljárás jellegéből kifolyólag csak egy ajánlattevő vesz részt az eljárásban, vagy a három meghívott közül csak egy pályázó nyújt be ajánlatot.

Rövidülnek az eljárást megindító felhívással és dokumentációval szemben kezdeményezhető jogorvoslati eljárások megindítására vonatkozó határidők is: tizenöt nappal kevesebb idő áll majd az érintettek rendelkezésére azáltal, hogy a jogsértés tudomásra jutásának időpontjaként a törvényjavaslat a közzététel, illetve felhívás kézhezvételének, dokumentáció esetében pedig a rendelkezésre bocsátásnak a napját jelöli meg. A határidő csökkentése ugyanakkor lehetőséget teremt arra, hogy az ajánlatkérő adott esetben még a határidő lejárta előtt módosítson a kifogásolt előírásokon.

A közbeszerzések átláthatóságának, nyilvánosságának minél teljesebb körű érvényesülése érdekében az ajánlatkérők számára a tervezet több új közzétételi kötelezettséget is előír: a központi Közbeszerzési Adatbázisban kell a jövőben közzétenni azokat a dokumentumokat és információkat – pl. közbeszerzési tervet, szerződéseket –, amelyeket eddig az ajánlatkérőknek csak a saját honlapjukra kellett feltölteniük.

Azokban az esetekben, amikor az ajánlatkérő (legalább) három ajánlattevő meghívásával indít eljárást, erről öt nappal korábban tájékoztatót kell közzétennie a honlapján, és köteles lesz meghívni azokat a gazdasági szereplőket, akik részvételi szándékukat ez alatt az öt nap alatt jelzik – kihasználva a nyilvánosság és a törvényjavaslat adta lehetőségeket.

Szükséges a törvény korrekciója

Jelenleg hatályos, harmadik közbeszerzési törvényünk első átfogó módosításáról szóló javaslat került a Parlament elé.

Az indoklás szerint a Kbt. 2012. január 1-jei hatályba lépése óta felhalmozódott tapasztalatok, a közösségi irányelvekkel való összhang megteremtése és az EU Bíróságának ítélkezési gyakorlatában megjelenő jogértelmezés követése is szükségessé teszi a korrekciót. A módosítás összefügg a Kormány korrupció elleni határozatának végrehajtásával is.

Az indoklás szerint a Kbt. 2012. január 1-jei hatályba lépése óta felhalmozódott tapasztalatok, a közösségi irányelvekkel való összhang megteremtése és az EU Bíróságának ítélkezési gyakorlatában megjelenő jogértelmezés követése is szükségessé teszi a korrekciót. A módosítás összefügg a Kormány korrupció elleni határozatának végrehajtásával is. -->

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.