BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

A műalkotás sincs biztonságban, ha fémből készült

Lopják a szobrokat a Margitszigetről, temetőkből, közterekről. szobrok sincsenek biztonságban. Rendőrségi adatok szerint ma Magyarországon minden napra átlagosan 24 fémlopás jut.

Évente több mint 2000 tonna fémet lopnak el országszerte. Különös kedvenc a bronzszobor, az acél és rézhuzal, de még egy öntözőcsatorna gátjának mozdítható vasalkatrészeinek is lába kelhet. Bár a lopott fém értéke hulladékként elenyésző, a lopás okozta helyreállítási kár összege a 2 milliárd forintot is elérheti. A lopások napról-napra precízebbek: a fém nagy része a lopást követő néhány órán belül már elhagyja az országot, ugyanakkor a NAV az elmúlt két évben több mint 130 engedély nélkül működő fémtelepre csapott le.

A legális felvásárlók – Fémkereskedelmi Törvény előírásai szerint – az átvételi ellenőrzések során már a telephelyi bejáratánál elküldik a kétes eredetű csatornafedeleket, közlekedési táblákat, kábeleket. Ugyanakkor a roncsautó-kezelés helyzete is elkeserítő: a leselejtezett gépjárművek csupán ötöde kerül a legális hulladékkezelőkhöz, míg a maradék 80 százalék a feketepiacon végzi.

„Magyarországon átlagosan 1,2 millió tonna vas- és acél, illetve 150-200 ezer tonna színesfém, együttesen mintegy 1,5 millió tonna fémhulladék begyűjtésére és feldolgozására kerül sor évente. A sok lopás miatt azonban a legális hulladékfeldolgozók is fölöttébb negatív színben tűnnek fel ― mondta a fémhulladékokat begyűjtő, előkezelő és feldolgozó Alcufer Kft. fejlesztési és kommunikációs igazgatója, Lukács Pál, rámutatva, hogy a teljes szegmens jogszabálykövető működése kizárólag az illegális fémhulladék gazdálkodás érdemi visszaszorításával érhető el. Az Alcufer évente több mint 500 000 tonna újrahasznosított hulladékot forgalmaz nemcsak Magyarországon, hanem az osztrák, az olasz, a német, a szlovák és a szlovén piacon is.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.