BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Igazi telet és szmogot hozott a hét

Itt állíthatja be, hogy a Google keresőben elsők között legyen a Világgazdaság
Az autóközlekedést ugyan még nem kellett korlátozni, de az utóbbi időben az országban több helyen szükségessé vált szmogriadót elrendelni a légszennyezettsége miatt.

Az európai városlakók több mint 90 százaléka az Egészségügyi Világszervezet (WHO) által elfogadhatónak tartott szintnél magasabb koncentrációjú levegőszennyezettségnek van kitéve az Európai Környezetvédelmi Ügynökség becslése szerint. A rossz levegő okozta megbetegedések következtében csak az öreg kontinensen évente 400 ezer ember hal meg.

Ezek a megdöbbentő adatok is rávilágítanak arra, mennyire fontos a károsanyag-kibocsátásokra vonatkozó nemzetközi előírások betartatása, valamint a levegő minőségének folyamatos figyelemmel kísérése. A légszennyezettség monitorozását Magyarországon kiterjedt mérőhálózat végzi: nyolcvan településen folyik manuális mérés, emellett 48 automata mérőállomás is szolgáltat adatokat. Csak a fővárosban egy 12 mérőállomásból álló hálózat működik. Az állomások alapvetően a szálló por, a nitrogén-dioxid, a kén-dioxid, a nitrogén-oxidok és az ózon mennyiségét mérik. Az egyes légszennyező anyagokra különböző határértékek vonatkoznak, amelyek alapján öt kategóriát állítanak fel a levegőminőség tekintetében a kiválótól az erősen szennyezettig.

A tavaly közzétett 2012-re vonatkozó adatok szerint az utóbbi minősítéssel szerencsére egyetlen települést sem kellett illetni, ugyanakkor meglepően sok helyen bizonyult „jónak” vagy „kiválónak” a levegő: a manuális mérések alapján ez utóbbi kategóriába sorolták a települések 32 százalékát, míg 58 százaléka a „jó” minősítést érdemelte ki.

Ezen a héten a szálló por koncentrációja elérte, sőt egyes helyeken jelentősen meg is haladta az egészségügyi határértéket. Különösen Miskolcon, Kazincbarcikán, Putnokon, Nyíregyházán, Sopronban, Mosonmagyaróváron, Dunaújvárosban, Szolnokon és Budapesten vált kritikussá a helyzet. Az ilyen helyzetekben „élesednek” a helyi szmogriadó rendeletek, amelyek alapján, a levegő szennyezettségének mértékéhez igazodva, kell elrendelni a szmogriadó tájékoztatási, illetve riasztási fokozatát. Az előbbi azt jelenti, hogy felhívják a lakosság figyelmét az egészségügyi veszélyre. Az utóbbi esetén a levegő szennyezettségének csökkentése érdekében akár forgalomkorlátozást is elrendelhetnek. Erre legutóbb 2011 novemberében volt példa Budapesten, akkor a piros és fekete környezetvédelmi matricával ellátott autók nem közlekedhettek átmenetileg.


Légköri viszonyok okozzák

A szmog (füstköd) kifejezést a füst (smoke) és a köd (fog) angol szavakból alkották. A téli változata akkor alakul ki, amikor a talajközelben lényegesen hidegebb a levegő, mint a felsőbb légrétegekben, emiatt a légszennyező anyagok nem tudnak felszállni.

Ez történt a héten hazánkban is, amikor hirtelen erőteljes lehűlés érte el a Kárpát-medencét. Ennek a London-típusúnak nevezett szmognak a kialakulásában a szélcsendes idő is közrejátszik, ami szintén jellemző volt az elmúlt napokban a magyarországi időjárásra.

Google News Világgazdaság
A legfrissebb hírekért kövess minket a Világgazdaság.hu Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.