BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Kishantos: a bíróság szerint az új bérlők jogosan használják a földeket

Itt állíthatja be, hogy a Google keresőben elsők között legyen a Világgazdaság
A Székesfehérvári Járásbíróság elutasította első fokon, nem jogerősen a felperes Kishantosi Vidékfejlesztési Központ Közhasznú Nonprofit Kft. keresetét szerdán, mert jogi álláspontja szerint a vitatott termőföldek birtoklására kizárólag az új haszonbérlők rendelkeznek jogcímmel. Két másik birtokvédelmi perben, ahol az új bérlők voltak a felperesek, elsőfokú ítélet még nem született – közölte a Székesfehérvári Törvényszék sajtóosztálya csütörtökön az MTI-vel.

A közlemény szerint újabb három, a Kishantosi Vidékfejlesztési Központ Közhasznú Nonprofit Kft. és az új haszonbérlők között indult birtokvédelmi perben kezdte meg a tárgyalást a járásbíróság szerdán és csütörtökön. Az újabb eljárásokban – az áprilisban tárgyalt ügyektől eltérően – nemcsak a 2013. novemberi, hanem a 2014 áprilisában és májusában történtek miatti birtokvédelmi kérelmekről is tárgyaltak.

A korábbi eljárásoktól eltérően a mostani ügyekben a perbeli területek tulajdonosi jogainak gyakorlója, a Nemzeti Földalapkezelő Szervezet (NFA) is részt vett beavatkozóként, hogy előmozdítsa az új haszonbérlők pernyertességét.

A szerdai tárgyaláson a járásbíróság elutasította a nonprofit kft. mint felperes többször módosított keresetét, amelyben az új haszonbérlők birtokháborítástól való eltiltását kérte. A kft. véleménye szerint ugyanis a tavaszi munkák megkezdése során az új haszonbérlők tilos önhatalommal vették a földeket birtokba.

Az elsőfokú bíróság jogi álláspontja szerint azonban a vitatott termőföldek birtoklására kizárólag az új haszonbérlők rendelkeznek jogcímmel (a haszonbérleti szerződés alapján), a felperes pedig nem. A rendelkezésre álló bizonyítékok alapján az alperesek nem tilos, hanem jogos önhatalommal vették birtokába a perbeli földeket.

Az elsőfokú határozat nem jogerős, írásbeli kézbesítését követően a peres felek fellebbezhetnek. A Vidékfejlesztési Minisztérium (VM) csütörtökön azt közölte az MTI-vel, hogy a járásbíróság szerdán az állam számára kedvező ítéletet hozott Kishantos ügyében.

A VM szerint az ítélet indoklása alátámasztja, hogy a magát vidékfejlesztő központnak nevező kft.-nek nincs joga a helyi állami területek használatára. A nemzeti tulajdonú birtok művelési jogát haszonbérleti pályázaton nyolc gazda nyerte el, ám a vidékfejlesztési központ megakadályozta őket a földhasználatban.

A minisztérium úgy véli, egyes körök politikai kampánycélokra használták és feldicsérték a normaszegő magatartást. A szaktárca jelezte: az ügy részleteiről, a bíróság döntéséről pénteken Bitay Márton állami földprogramért felelős államtitkár rendkívüli sajtótájékoztatót tart Budapesten.

A Székesfehérvári Törvényszék sajtóosztálya közölte, hogy a csütörtökön tárgyalt két peres ügyben megtartott tárgyalásokon – ahol az előző napitól eltérően a felperesek az új bérlők voltak – elsőfokú ítélet még nem született.

Az egyik ügyben a tárgyalás berekesztését követően június 5-ére tűzött ki határozathirdetést a bíróság, míg a másikban a bizonyítás kiegészítése végett július 10-ére halasztotta a tárgyalást. Az április 25-én ugyancsak bizonyítás végett elhalasztott ügyben a következő tárgyalás időpontja július 14. lesz.

MTI Eco-->

Google News Világgazdaság
A legfrissebb hírekért kövess minket a Világgazdaság.hu Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.