BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Szombaton Nemzeti Minimum

Itt állíthatja be, hogy a Google keresőben elsők között legyen a Világgazdaság

Ezer forint. Egy kétgyermekes család minimum étkezési költsége naponta – ennyibe kerül a belépőjegy arra a hagyományteremtőnek szánt 12 órás koncerte, amelyet szombaton rendeznek meg először a Papp László Sportarénában. A maratoni rendezvényen, amely kora délutánig elsősorban a gyerekeknek szól, a többtucatnyi előadó között fellép Szinetár Dóra, Bródy János, Zorán, a Quimby, a Magna Cum Laude, a Péterfy Bori & Love Band, Fábián Juli, az Anna & the Barbies, a Magashegyi Underground, Horgas Eszter, Jordán Tamás és a Merlin Kommandó, Tóth Vera, az Amadinda, az Animal Cannibals, Balázs Fecó, Csemer Boggie, a Budapest Bár és Dés László is.

A Nemzeti Minimum Napja elnevezésű kezdeményezés célja, hogy felhívja a figyelmet az éhező gyermekekre, és rábírja a kormányt, hogy hozzon létre egy olyan új gyermekétkeztetési hálózatot, amelynek révén minimalizálni lehet a nélkülöző gyerekek számát Magyarországon. Az ötletgazdák – Horgas Péter és Bornai Tibor – azt is szeretnék elérni, hogy a mindenkori kormány garantálja a fedezetet a költségvetésben erre a célra.

„Nem pénzt gyűjtünk, egy kérést, egy üzenetet próbálunk felerősíteni. Azt szeretnénk, ha a gyermekéhezés megszüntetése egy olyan közös cél és felelősség lenne, amely az aktuális kormányzattól az egyházakon át az állampolgárokig mindenkié” – mondta a Világgazdaságnak Horgas Péter.
Pontos statisztikák nincsenek arról, hány gyermek nem jut a fejlődéséhez szükséges mennyiségű és minőségű ételhez, vagy éhezik rendszeresen, de Magyarországon a becslések szerint legalább 40 ezer, de akár több mint százezer fiatal is érintett lehet. „Azok, akik éheznek, szégyellik ezt, és minden lehetséges módon igyekeznek palástolni a problémát. Éppen ezért nagyon fontos szerepük van a védőnőknek, orvosoknak, pedagógusoknak” – tette hozzá Horgas Péter, aki tavaly év végén indította civil kampányát.
Művész, újságíró és civil területen dolgozó barátait hívta segítségül, majd a kezdeményezés híre már magától is terjedt. A történelmi egyházak, civilszervezetek, szeretetszolgálatok is felsorakoztak mögé, a sportarénát pedig annak szolgáltatásaival együtt Balog Zoltán, az emberi erőforrások minisztere ajánlotta fel szeptember 26-ra és a pénteki próbanapra. Támogatásáról biztosította a kezdeményezést Várszegi Asztrik főapát és Székely László, az alapvető jogok biztosa is.

A Nemzeti Minimum célja az is, hogy a politika, a szakértők és a civilszervezetek kezdjenek párbeszédet a gyermekéhezés problémájáról, és dolgozzanak ki olyan szakmai javaslatokat, amelyek egy születendő jogszabály hátteréül szolgálhatnak.

A gyermekek éhezése önmagán túlmutató kérdés, összefügg a szülők szegénységével, a vidéki munkanélküliséggel, az állam szociálpolitikájával, a rosszul tápláltságnak hosszú távú, súlyos következményei vannak a gyermekek egészségére és jövőképére is – hívja fel a figyelmet a Nemzeti Minimum Alapítvány, amelynek elnöke Horgas Péter.

A szombati koncertből befolyó pénzt a szervezők a költségek finanszírozására fordítják, a megmaradt összegből pedig létrehozzák a Gyermekétkeztetési Krízis Alapot.

Google News Világgazdaság
A legfrissebb hírekért kövess minket a Világgazdaság.hu Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.