BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Franciaország felveszi a kesztyűt az Iszlám Állam ellen

Franciaország beveti a Charles de Gaulle repülőgép-hordozó hajóját az Iszlám Állam (IÁ) dzsihadista szervezet ellen - jelentette be csütörtökön a francia elnöki hivatal a védelmi tanács ülését követően, amelynek témája a szíriai és az iraki helyzet volt.

"Döntés született arról, hogy a Charles de Gaulle repülőgép-hordozó és köteléke bevetésre kerül az Iszlám Állam és a szövetséges csoportjai elleni hadműveletekben" - olvasható a közleményben.

A bevetéssel több mint duplájára nő a francia katonai potenciál a térségben, ahol jelenleg hat Rafale típusú vadászbombázó állomásozik az Egyesült Arab Emírségekben és hat Mirage Jordániában.

Az egyetlen francia repülőgép-hordozó tavasz óta a dél-franciaországi Toulon kikötőjében található, ahol karbantartási munkákat végeznek rajta. A Charles de Gaulle február 23-tól árpilis közepéig már részt vett a nemzetközi koalíció hadműveleteiben az Iszlám Állam ellen Irakban. A nyolc hét alatt a repülőgép-hordozón található mintegy húsz bombázó napi 10-15 harci bevetést hajtott végre a francia vezérkar szerint.

Franciaország 2014 szeptember óta vesz részt a dzsihadisták elleni nemzetközi koalícióban Irakban. Szíriában egy évvel később kezdett légicsapásokat. A francia bombázók az iraki hadsereget támogató Chammal-hadművelet részeként 2014. szeptember 19. óta 1285 légi műveletet hajtottak végre, amelyből a 271 légicsapás 459 objektum megsemmisítését tette lehetővé a francia vezérkar szerint. Szíriában eddig csak két légicsapás-sorozatot hajtottak végre a francia erők az Iszlám Állam állásai ellen.

Az elnöki hivatal közleménye szerint a védelmi tanács csütörtökön azt is megerősítette, hogy támogatja az október végén megkezdett bécsi tárgyalásokat a szíriai politikai átmenet körvonalainak meghatározása érdekében, anélkül, hogy támogatná Bassár el-Aszad elnök hatalomban maradását.

Francois Hollande államfő a közlemény szerint hangsúlyozta a bécsi folyamat támogatását. Arra hívta fel a figyelmet, hogy bármilyen megállapodás fő irányvonala az IÁ elleni harc és a civil lakosság elleni bombázások leállítása kell, hogy legyen. "Bassár el-Aszad semmiképpen nem jelentheti Szíria jövőjét" - áll a közleményben.

A védelmi tanácsot a köztársasági elnök hívhatja össze a hivatalában a védelmi és a külügyminiszter, valamint a legfőbb katonai vezetők részvételével.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.