Közélet

Terror Brüsszelben: legalább 15 halott a metróban, magyarok a sérültek közt

Öngyilkos robbantás történt reggel a brüsszeli Zaventem nemzetközi repülőtéren, majd a metróban is robbantottak. A belga szövetségi ügyészség terrortámadásnak minősítette a történteket.

 

A témában megjelent többi cikkünket itt olvashatják.

Két robbanás rázta meg a brüsszeli Zaventem repülőtér egyik terminálját. A rendőrség megerősítette: öngyilkos robbanás történt. Később a Maelbeek metróállomáson is robbantottak. A belga szövetségi ügyészség terrortámadásnak minősítette a történteket. Maggie de Block egészségügyi miniszter bejelentette: a repülőtéren 14 ember halt meg, összesen 34-en vesztették életüket.

Nem tudnak magyar áldozatról

Eközben kiderült, két magyar is megsérült a brüsszeli robbantásokban - mondta Nagy Zoltán brüsszeli nagykövet. A brüsszeli magyar nagykövetségnek azonban nincs tudomása arról, hogy a repülőtéren és az uniós negyed közelében kedden történt robbantásoknak magyar halálos áldozatuk is lenne.

Az EU központjához közel támadtak

A metróállomáson történt robbantás az Európai Bizottság központi épületéhez közel történt, de az ottani dolgozók egyelőre biztonságban vannak. Egy, az Európai Bizottság egyik külső épületében, a robbanás helyszínéről körülbelül húsz percre dolgozó munkatárs azt mondta lapunknak: folyamatosan kapják az értesítéseket az eseményekről, valamint arról, hogy mi a teendőjük. Aki bent van a munkahelyén, az maradjon is ott, aki pedig még otthon volt a támadás idején, most már ne menjen el onnan - erre utasították őket. A délután második felében már nyugodtabb a hangulat: négy órakor két, korábban lezárt vasútállomást is kinyitnak.

Fokozott ellenőrzés a budapesti reptéren és a metrókban

Ellenőrző és átengedőpontot állított fel a rendőrség a ferihegyi repülőtérre bevezető út elágazásánál, megerősítik a Liszt Ferenc-repülőtéren a közterületi rendőri jelenlétet, illetve az előtéri és az utasbiztonságot, továbbá a tűzszerész szolgálatot, amelynek munkáját robbanóanyag-kereső kutya segíti.

A brüsszeli robbantások nyomán Orbán Viktor miniszterelnök ideiglenesen elrendelte a terrorkészültség kettes, magas fokozatát - jelentette be a belügyminiszter kedden a Parlamentben újságíróknak nyilatkozva.

Pintér Sándor elmondta: a miniszterelnök döntött a terrorfokozat emeléséről. Ennek megfelelően járőröket és páncélozott gépjárműveket vezényelnek a Budapest Liszt Ferenc Nemzetközi Repülőtérre, továbbá a metrók területén és a Parlament előtti Kossuth téren a Terrorelhárítási Központ munkatársai is megjelentek. A Parlamentnél a megszokottnál nagyobb a rendőri készültség. A város más pontjain nyugodt a helyzet, a Deák téren a metrónál is csak egy rendőrautó állt késő délután.

A belügyminiszter hozzátette: a kormányfő addig rendelte el ideiglenesen a kettes fokozatot, amíg nem tisztázódik, hogy mi történt pontosan Brüsszelben, és mi várható Európa más országaiban. A legmagasabbra emelték a készültségi szintet a római Leonardo da Vinci Nemzetközi Repülőtéren, összeült a nemzetbiztonsági tanács.

Biztonságban landolt a budapesti járat

A belga légügyi irányító központ (Belgocontrol) tájékoztatása szerint a brüsszeli Zaventem repülőtérre kedd reggel biztonságosan megérkezett utolsó járatok között volt a budapesti járat.

A biztonságosan földet ért és a nemzetközi repülőtéren utoljára fogadott járatok között volt még a stockholmi, a berlini, a genfi, az oslói, és a prágai repülőgépek. Eközben Pintér Sándor belügyminiszter kettes fokozatú terrorkészültséget rendelt el Magyarországon.

Halálos ádozatok, súlyos sérültek

A Le Monde úgy értesült, hogy a metrónál tizenöt halott és ötvenöt sebesült van, ezt azóta a helyi közlekedési cég is megerősítette.

Legkevesebb huszonhat halálos áldozatuk van a kedd reggeli robbantásoknak - közölte Pierre Meys, a belga főváros tűzoltóságának szóvivője. Tájékoztatása szerint a repülőtéri robbantásban tizenegy, az uniós intézmények közelében lévő Maelbeek metrómegállóban pedig "mintegy tíz" ember vesztette életét. "A sebesültek többségét elszállították, a helyzet elég kaotikus" - mondta a szóvivő.

A helyi hatóságok bejelentették, hogy kiürítik és lezárják a légikikötő épületét. Az érkező járatokat más repülőterekre terelik át. A környéken a vonatközlekedést és a metróközlekedést is felfüggesztették, miután az állomástól tíz percre van az Európai Bizottság és az Európai Parlament épülete. Lezárták az autóközlekedést segítő alagutakat Brüsszelben.

Havasi Bertalan, a Miniszterelnöki Sajtóiroda vezetője az MTI-nek elmondta: a kormányfő azonnali és folyamatos tájékoztatást kért az illetékes külügyi, rendvédelmi és terrorelhárítási

szervek vezetőitől. Az esetleg szükségessé váló intézkedésekről ezek alapján születhet döntés. Itt a Wizz Air üzenete a Brüsszelbe utazóknak Azok az utasok, akik úgy döntenek, hogy ma, 2016. március 22-én nem utaznak Brüsszel-Charleroi-ba, visszakapják a repülőjegyük árát, vagy lehetőségük van díjmentesen átfoglalni utazásukat későbbi időpontra - írja a Wizz Air közleményében.

„A Wizz Air Brüsszel-Charleroi-ba tartó és onnan induló járatai jelenleg menetrend szerint repülnek, azonban a megszigorított repülőtéri biztonsági intézkedések miatt a Brüsszel-Charleroi-ból induló utasoknak azt tanácsoljuk, hogy az indulási idő előtt legalább 5 órával érjenek ki a repülőtérre" - írják. Evakuálták a repülőteret Forrás: Rozina Sini - News Egy repülőgép van Brüsszel légterében Forrás: Flightradar24.com forrás: www.bbc.com/news/world-europe-35869254 A Le Monde karikaturistája így üzent a belgáknak. forrás: Twitter A Terrorelhárítási Központ (TEK) munkatársa járőrözik a Parlament előtti Kossuth téren Forrás: MTI -->

Brüsszel robbantás terror
Kapcsolódó cikkek