Christine Lagarde, a Nemzetközi Valutaalap (IMF) vezére a hétvégi G7-csúcson Bariban áttekintette az európai miniszterekkel a görög helyzetet, de nem sikerült áthidalni az ellentéteket az adósság könnyítését illetően.
Tavaly májusban szigorú feltételekkel ígértek újabb hitelt Görögországnak az eurózóna vezetői, erről kellene a hónap végéig megállapodni. Az IMF szerint szükség van az adósságcsökkentésre – vagy legalábbis annak egyértelmű ígéretére –, hogy helyreállítsák a befektetők bizalmát, ha Görögország, melynek adósságállománya eléri a GDP 180 százalékát, jövőre visszatér a piaci finanszírozáshoz.
Az eurózóna több tagállama azonban, köztük elsősorban Németország és az észak-európaiak, nem ért egyet az adósságcsökkentés szükségességével – emlékeztetett jelentésében a Reuters. Szerintük elég, ha Görögország hosszú ideig mutat fel költségvetési többletet, arról nem is beszélve, hogy Athén a nagyon olcsó eurózónai hiteleknek köszönhetően így is évi 8 milliárd eurót, a GDP 4,5 százalékát takarítja meg.
Emiatt az IMF és az eurózóna egyelőre nem tud dűlőre jutni abban a kérdésben, hány esztendeig kell fenntartania Görögországnak a GDP 3,5 százalékát kitevő többletet. A vélemények a 2-3 éves időszaktól egészen a 10 évesig terjednek, ám utóbbi az IMF szerint teljesen valószínűtlen.
Németország óvakodik egyértelműen elkötelezni magát az adósságcsökkentés mellett, mert attól tart, hogy a hitelezők elveszítenék a befolyást Görögország felett, miközben már többször is előfordult, hogy Athén nem hajtotta végre a megígért reformokat. Berlin szerint a döntéssel meg kellene várni 2018-at, a hitelprogram lejártát, amikor ismertek lesznek a legfrissebb gazdasági adatok. Az eurózóna és az IMF egyelőre csupán abban ért egyet, hogy május 22-ig megállapodásra akarnak jutni az egy évvel korábbi javaslattal kapcsolatban. Akkor azt ígérték, hogy meghosszabbítják a hitelek lejárati idejét, s megfontolják annak lehetőségét, hogy olcsóbb hitelekkel váltsák ki a drágább IMF-kölcsönöket – de kizárólag abban az esetben, ha Görögország 2018 közepéig végrehajtja az összes vállalt reformot, és egyértelműen kiderül, hogy újabb mérséklés nélkül fenntarthatatlan a görög adósságállomány.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.