Közélet

Fellépnek a franciák az internetes gyűlöletkeltés ellen

A francia kormány hétfőn bemutatta az antiszemitizmus és rasszizmus elleni új programját, amely elsősorban a világhálón terjedő gyűlöletkeltés megfékezésére irányul az internetes szolgáltatók nagyobb felelősségvállalásának törvénybe iktatásával. Párizs célja, hogy a hazai törvény után európai szintű szabályozás szülessen a kérdésben.

Edouard Philippe kormányfő hétfői bejelentése az első konkrét intézkedés a 2015-ös dzsihadista merénylethullám után megnövekedett antiszemita és iszlámellenes cselekmények megfékezésére, jóllehet a kormány már hónapok óta jelezte, hogy új törvényi szabályozásra készül.

Az internetes szolgáltatóknak minden kötelezettségét megerősítik annak érdekében, hogy a tiltott tartalmakat szűrjék, töröljék és jelezzék az illetékes hatóságok felé.

Forrás: AFP

Emmanuel Macron államfő március elején jelentette be, hogy Franciaország európai szinten is „harcolni fog” egy olyan szabályozási terv érdekében, amely kötelezi a netes szolgáltatókat, mégpedig elsősorban a közösségi oldalakat arra, hogy „nagyon gyorsan töröljék a gyűlölködő, rasszista és antiszemita sártengert” – fogalmazott a francia miniszterelnök.

Soha nem fogják velem azt elhitetni, hogy a közösségi oldalak országok felett álló területek. Számomra minden, amit Franciaországban tesznek közzé és ott is terjesztik, az franciaországi közlés és terjesztés. És a köztársaság törvényeinek meg kell felelnie

- hangsúlyozta Edouard Philippe kormányának nyolc tagja jelenlétében.

„Felháborító, hogy manapság könnyebbnek tűnik egy labdarúgó-mérkőzésről készült kalózfelvételt levetetni (a netről), mint antiszemita szövegeket” – tette hozzá a miniszterelnök.

A kormány megbízásából Karim Amellal francia-algériai kutató, Laetitia Avia, a Köztársaság lendületben kormánypárt képviselője és Gil Taieb, a franciaországi zsidó intézmények reprezentatív tanácsának (CRIF) alelnöke készítette el azt a jelentést, amely alapján a törvényjavaslatokat a kormánypárt megfogalmazta.

Az elképzelések szerint a németországihoz hasonló magas pénzbüntetést lehetne kiszabni azokra a közösségi oldalakra, amelyek a megjelentést követő 24 órában nem törlik a gyűlöletkeltő szövegeket, valamint a rendszeresen és tömegesen gyűlöletet hirdető oldalakat és fiókokat be lehetne tiltatni.

A javaslatban szerepel az is, hogy fórumokon és csetoldalakon ál-felhasználói nevekkel internetes nyomozók is jelen legyenek a névtelen gyűlölködők beazonosítására.

A kormányfő azt is jelezte, hogy ezentúl egy sértettnek lehetősége lesz – a brit modell alapján – minősítenie az ellene elkövetett támadás indítékát, annak érdekében, hogy az antiszemita és rasszista támadásokat jobban „azonosítani” tudják a hatóságok. Franciaországban jelenleg ez nem lehetséges, kizárólag az ügyészség határozhatja meg egy bántalmazás esetén, hogy annak hátterében rasszista vagy antiszemita motiváció állt.

A törvénymódosítás oktatási részeként pedig „nemzeti reagáló csoportokat” hoznak létre, amelyek a tanárokat fogják segíteni a konfliktusos helyzetek kezelésében.

gyűlöletkeltés internet terror
Kapcsolódó cikkek