Közélet

Döntés született a családok támogatásáról szóló törvény kapcsán

A bíróság előtt két olyan ügy volt folyamatban, ahol a hatóság a felperest jogalap nélkül felvett nevelési ellátás és iskoláztatási támogatás visszafizetésére kötelezte.

Alaptörvény-ellenesség miatt alkalmazási tilalmat mondott ki az Alkotmánybíróság a családok támogatásáról szóló törvény egyik, 2018-ban hatályos rendelkezése kapcsán. A testület határozatában hangsúlyozta:

a bírói út igénybevételének formális biztosítása önmagában nem felel meg a hatékony bírói jogvédelem követelményének

– olvasható az Alkotmánybíróság (Ab) közleményében.

Az Ab bírói kezdeményezés alapján járt el. Az indítványozó bíró előtt két olyan ügy volt folyamatban, ahol a hatóság a felperest jogalap nélkül felvett nevelési ellátás és iskoláztatási támogatás visszafizetésére kötelezte. Mindkét felperes méltányossági kérelmet terjesztett elő arra hivatkozással, hogy

a támogatást a jogosult számára átadták, a hatóság azonban a kérelmeket formai hiányosságok miatt – az egyik esetben csak részben – elutasította.

A felperesek kérvényezték a bíróságon a határozat felülvizsgálatát, a támadott jogszabályi rendelkezés értelmében azonban a méltányossági jogkörben hozott döntés ellen indított perben kizárólag semmisségre lehet hivatkozni. Az indítványozó bíró szerint valódi és tényleges jogvédelem híján sérül a tisztességes eljáráshoz és jogorvoslathoz való jog.

Képünk illusztráció
Fotó: Shutterstock

Az Alkotmánybíróság kiemelte:

minden jogorvoslat lényege, hogy az erre kijelölt fórum valóban képes legyen a jogsérelem orvoslására, önmagában a bírói út igénybevételének formális biztosítása nem elegendő.

A méltányosság ugyan széleskörű mérlegelést tesz lehetővé a hatóság számára, de ez nem jelenti azt, hogy az ebben a jogkörben hozott döntés bírósági kontroll nélkül maradhat. A támadott rendelkezés a vizsgálható hibák körét a semmisségi okokra szűkíti, nem teszi lehetővé például a bizonyítékok mérlegelését és az alapvető eljárási szabályok megsértésének szankcionálását, vagy a megsemmisítésen kívül más jogkövetkezmény alkalmazását sem.

Tekintettel arra, hogy a támadott szabályozás szükségtelenül korlátozza a jogorvoslathoz való jogot, illetve a tisztességes bírósági eljáráshoz való jogot, az Alkotmánybíróság az alaptörvény-ellenesség megállapítása mellett kimondta, hogy a rendelkezés a folyamatban lévő ügyekben nem alkalmazható. A határozat teljes szövege elérhető az Alkotmánybíróság honlapján. A határozathoz dr. Pokol Béla alkotmánybíró párhuzamos indokolást csatolt.

döntés Alkotmánybíróság családvédelem
Kapcsolódó cikkek