Közélet

Peking nekiment Kanadának

Huaweit azzal vádolják, hogy leányvállalatai segítségével megsértette az Irán elleni szankciókat, valamint azt feltételezik, hogy műszaki és kereskedelmi titkokat lopott el amerikai cégektől. Kanada most úgy döntött, hogy elindítja a Huawei pénzügyi igazgatójának kiadatását.

A kínai külügyminisztérium szombaton ismét bírálta Kanadát, amiért úgy döntött, hogy elindítja a Huawei kínai távközlési óriáscég pénzügyi igazgatójának, Meng Van-csounak az Egyesült Államok által kezdeményezett kiadatási eljárását.

Lu Kang külügyi szóvivő hangoztatta, hogy Meng önkényes őrizetben tartása a törvényes jogok súlyos megsértését jelenti, egyben szembemegy a kínai nép érdekeivel. Ez egy súlyos politikai incidens

– tette hozzá.

A szóvivő egyben arra szólította fel az Egyesült Államokat, hogy vonja vissza a letartóztatási parancsot a cégvezető ellen, akinek szerdán kell megjelennie Kanada Brit Columbia tartományának bírósága előtt.

Meng Van-csou
Fotó: AFP

Az ottawai igazságügyi minisztérium egy nappal korábban, pénteken jelentette be:

Washington elegendő bizonyítékot mutatott be ahhoz, hogy megkezdjék a kiadatási eljárást, amelynek végén várhatóan kiadják Menget az Egyesült Államoknak. Ennek első lépéseként március 6-án meghallgatást tartanak, amikor kitűzik a határozathozatal idejét.

Meng Van-csou – akit decemberben tartóztattak le Kanadában, majd óvadék ellenében szabadlábra helyezték – tagadja az amerikai kormányzat vádjait, és harcol a kiadatása ellen. A Huawei szerint

indokolatlanul üldözik a vállalatot, ezért a korábban is kérte, hogy Washington vonja vissza a Meng Van-csou elleni letartóztatási parancsot, Kanada pedig ne adja ki őt az Egyesült Államoknak.

Januárban a washingtoni igazságügyi minisztérium vádat emelt a cég és pénzügyi igazgatója ellen. Az amerikai hatóságok több szálon folytatnak vizsgálatot a Huawei ellen. Azzal vádolják, hogy

leányvállalatai segítségével megsértette az Irán elleni szankciókat, valamint azt feltételezik, hogy műszaki és kereskedelmi titkokat lopott el amerikai cégektől.

Pénteken Kína ottawai nagykövetsége elítélte a legutóbbi kanadai döntést, és tiltakozott a jogi eljárás folytatása ellen. A képviselet közleménye szerint politikai üldöztetésről van szó.

Egyesült Államok Kanada Huawei Meng Van-csou
Kapcsolódó cikkek