Közélet

Pótolni kell az elmaradó nyári gyakorlatot

Akár augusztusban is mehetnek majd nyári gyakorlatra a diákok, ősztől pedig a technikumokban 34 ezer fiatal szerezhet az érettségi mellé szakmát – mondta a Világgazdaságnak Pölöskei Gáborné szakképzésért felelős helyettes államtitkár.

A szakképzésben tanulók 10 százaléka a szigorú biztonsági előírások betartása mellett jelenleg is ott van a duális képzőhelyeken, a többi esetben a szakmai gyakorlati oktatás digitális munkarendben zajlik. A járványhelyzetben a szakmák sokfélesége miatt a gyakorlati képzés megszervezése, megvalósítása a legnagyobb kihívás – közölte a Világgazdasággal Pölöskei Gáborné, az Innovációs és Technológiai Minisztérium (ITM) szakképzésért felelős helyettes államtitkára.

Az ősztől induló technikumokban közel 34 ezer fiatal szerezhet szakmát az érettségi mellé.

A legnépszerűbb szakképzési intézménytípusba magasabb arányban nyertek felvételt a diákok, mint bármikor az elmúlt másfél évtizedben. A szakmai gyakorlat alóli felmentés nem járható út, a gyakorlatokat a járványügyi helyzethez igazodva kell megszervezni. Pölöskei Gáborné szerint a veszélyhelyzeti korlátozó intézkedések fokozatos feloldásával a szakképző iskolák hatékony szerepet tudnak vállalni az összefüggő szakmai gyakorlatok lebonyolításában.

Fotó: Szakony Attila / Zalai Hírlap

A nyári gyakorlat több mint 50 ezer diákot érint, de a folyamatosan változó járványhelyzet miatt még csak általános irányelveket lehet megállapítani. Az alapelv az, hogy ugyanazok a rendkívüli szabályok vonatkoznak a gyakorlatra, mint a tanév közbeni gyakorlati képzésre, mindaddig, amíg ettől eltérő döntés nem születik.

Azaz, ha a szakmai gyakorlat a szakképző intézményben folyna, akkor lehetőség szerint digitális oktatással kell helyettesíteni, ha pedig a gyakorlat jellege miatt ez nem kivitelezhető, akkor a gyakorlatot el kell halasztani. Lényeges, hogy minden esetben az egészségvédelmi szempontok figyelembevételével és a járványügyi előírások betartásával szervezzék meg a gyakorlati képzést, ebben működjön együtt a duális képző, a szakképző intézmény, de még a tanulók és szüleik is. Személyes részvételre senki nem kötelezhető. A időtartama alatt a tanuló – vagy kiskorú tanuló esetén a szülő – dönthet úgy, hogy a gyakorlati képzésben nem vesz részt, a diákot a hiányzás miatt semmiféle hátrány nem érheti.

A teljes cikk a Világgazdaság pénteki számában olvasható

oktatás Pölöskei Gáborné szakképzés
Kapcsolódó cikkek