Dmitro Kuleba ukrán külügyminiszter bizonyítékokat szeretne látni arra, hogy Oroszország visszavonta csapatainak egy részét Ukrajna határának közeléből, mert szerinte csakis ezután lehet a feszültség enyhüléséről beszélni.

Az ukrán diplomácia vezetője erről kedden, kijevi sajtótájékoztatóján beszélt.

Oroszország részéről folyamatosan elhangzanak különböző kijelentések, így már van egy szabályunk: elhisszük, ha látjuk

– fogalmazott a miniszter.

A tárcavezető arra reagált, hogy Igor Konasenkov, az orosz védelmi minisztérium szóvivője kedden Moszkvában bejelentette: megkezdték a felkészülést az állomáshelyükre történő visszatérésre az orosz déli és nyugati katonai körzet azon csapatai, amelyek részvétele véget ért az Oroszország területén zajló hadgyakorlaton. A szóvivő ugyanakkor hozzátette, hogy az orosz hadsereg számos területen folytat gyakorlatokat – mutatott rá az Ukrajinszka Pravda hírportál.

Fotó: EyePress via AFP

Kuleba reagált arra is, hogy az orosz parlament alsóházában egyes képviselők kezdeményezték az önhatalmúlag kikiáltott kelet-ukrajnai szakadár „népköztársaságok” Ukrajnától való függetlenségének elismerését. A külügyminiszter hangsúlyozta:

amennyiben Moszkva emellett dönt, Oroszország „de facto és de jure” kilép a minszki megállapodásokból, és viselnie kell ennek minden következményét. „Erre az álláspontra már figyelmeztettük partnereinket”

– tette hozzá a miniszter.

Az orosz alsóház már határozott – most Putyinon a sor

Ha Oroszország elismerné a terület függetlenségét, az önmagában is ismét nyílt támadás lenne Ukrajna területi integritásával szemben.

Közben az ukrán védelmi minisztérium hírszerzési főigazgatósága kedden azt jelentette, hogy a Donyec-medencei megszállt területeken az utóbbi napokban nőtt az orosz fegyveres erőktől érkezett ellenőrző csoportok száma, amelyek az oroszbarát szakadárok harcképességét mérik fel. A katonai hírszerzés hozzátette, hogy a szakadárok ezzel egy időben aktívan toboroznak új tagokat fegyveres csapataikba. „Razziákat tartanak magánvállalkozásoknál és nyilvános helyeken, hogy azonosítsák azokat a katonai szolgálatra alkalmas személyeket, akik megkerülik a regisztrációt a sorozási irodákban” – írta jelentésében a hírszerzés.

Hosszú megbeszélésre számít Putyin és Scholz

Van miről beszélnie a két vezetőnek az oroszok szerint, miközben néhány orosz egység visszatér a bázisára.

Példátlan propagandakampányról beszél a Kreml

Az európai feszültség fokozását célzó példátlan propagandakampány részének nevezte kedden a Kreml szóvivője, hogy Joe Biden amerikai elnök január 16-t nevezte meg az Ukrajna elleni állítólagos orosz támadás időpontjaként.

„Valóban, ez (Biden bejelentése) az egész világot lázba hozta.

Ez nem más, mint teljesen példátlan információs kampány az európai feszültségek provokálására és szítására”

– mondta Dmitrij Peszkov orosz elnöki szóvivő, az amerikai államfő nyilatkozatát újságíróknak kommentálva.

Peszkov megerősítette, hogy megkezdődött az orosz területen, az ukrán határ közelében megtartott orosz hadgyakorlaton részt vevő orosz erők tervszerű visszavonása. Nem zárta ki, hogy Ukrajna újabb kísérletet tesz a Donyec-medencei válság erővel történő megoldására.

Fotó: AFP

Felelőtlenség hangulatkeltő kijelentéseket tenni

A kínai külügyminisztérium szóvivője kedden úgy vélekedett, hogy felelőtlenség hangulatkeltő kijelentéseket tenni az ukrajnai helyzet kapcsán, miután a világ legfejlettebb iparosodott országait tömörítő G7-csoport hétfőn gazdasági szankciókat helyezett kilátásba Oroszország ellen arra az esetre, ha megtámadná Ukrajnát.

Vang Ven-pin külügyi szóvivő sajtótájékoztatóján arra szólította fel a feleket, hogy méltányos és nyílt módon teremtsék meg a szükséges körülményeket a helyzet politikai rendezésére. Hangsúlyozta: a konfrontáció támogatása a hidegháborús taktikához történő visszalépés lenne.

Hszi Csin-ping kínai elnök február 4-én Pekingben fogadta Vlagyimir Putyin orosz elnököt , megbeszélésüket követően pedig közös közleményben sürgették a terjeszkedésének leállítását. Január végén Vang Ji kínai külügyminiszter Oroszország „jogos aggályainak” orvoslását sürgette Ukrajna kapcsán Antony Blinken amerikai külügyminiszterrel folytatott telefonos egyeztetésekor.

Szankciókat helyezett kilátásba Japán

Fumio Kishida japán miniszterelnök megállapodott Volodimir Zelenszkij ukrán elnökkel, hogy diplomáciai erőfeszítéseket tesznek az orosz katonai fenyegetés miatti feszültség enyhítésére - írja a Reuters.

Japán szankciókat helyezett kilátásba egy esetleges orosz támadás esetén.