Az Afganisztánban három év óta hatalmon lévő tálibok már 1,4 millió lányt fosztottak meg a tanulás jogától – közölte csütörtökön az UNESCO.
Ha hozzáadjuk ehhez a számhoz azokat, akik már a tilalmak bevezetése előtt sem jártak iskolába, akkor az országban jelenleg élők közül csaknem 2,5 millió lányt fosztottak meg a tanuláshoz való joguktól, ami az afgán iskoláskorú lányok 80 százalékát jelenti
– tette hozzá jelentésében az ENSZ Nevelésügyi, Tudományos és Kulturális Szervezete.
Az alapfokú oktatásban való általános részvétel is csökkent Afganisztánban az UNESCO adatai szerint: a tálibok hatalomra kerülése óta 1,1 millióval kevesebb lány és fiú jár iskolába.
„Egy egész generáció jövője került veszélybe” – szögezte le a szervezet. A jelentés szerint Afganisztánban 2022-ben 5,7 millió lány és fiú járt általános iskolába, 2019-ben még 6,8 millió. A beiskolázási arány csökkenése mögött a szervezet szerint két tényező állhat:
a visszaesés lehet annak a döntésnek az eredménye, hogy nők nem taníthatják a fiúkat, illetve magyarázható azzal is, hogy az egyre nehezebb gazdasági környezetben a szülők nem engedik iskolába a gyerekeiket, hanem dolgoztatják őket.
„Az UNESCO-t aggasztják az egyre nagyobb arányú lemorzsolódás káros következményei, amelyek a gyermekmunka és korai házasságok számának növekedéséhez vezethetnek” – fejtette ki a szervezet.
Afganisztán az egyetlen olyan ország a világon, amely tiltja a nők közép- és felsőfokú oktatását. A 2021-ben hatalomra került tálibok azért tiltották meg a lányok hatodik osztály feletti oktatását, mert szerintük az nem felel meg az iszlám törvényeknek (saría).
Az Amerikai Egyesült Államok 2021 nyarán kivonult Afganisztánból, amivel párhuzamosan a tálibok augusztusban néhány nap leforgása alatt magukhoz ragadták a hatalmat.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.