Az elmúlt két hétben két tizenéves fiatalt is vonat gázolt halálra, egy másik tinédzser pedig súlyos sérüléseket szenvedett. A baleseteket minden esetben figyelmetlenség és a KRESZ-szabályok megszegése okozta. A MÁV az Oktatási Hivatal segítségét kérte az iskolások edukálására, hogy a jövőben elkerülhetők legyenek a balesetek.
A MÁV Sín-Tér címmel készített ismeretterjesztő kisfilmet, amely a biztonságos vasúti közlekedésre, a veszélyekre és a szabályok betartására hívja fel a figyelmet. A MÁV arra kéri a hivatalt, hogy minél több diákhoz juttassák el a filmsorozat epizódjait, hogy a fiatalokban tudatosuljon: a vasút és a vasúti átkelők közelében is figyelmesnek kell lenniük. Három hete egy tinédzsert agyoncsapott az áram, amikor felmászott egy vasúti kocsira, más gyerekeket azért gázolt el egy vonat, mert a fülhallgatójuk miatt nem hallották a vasúti átkelőhöz közeledő járművet. A vasúttársaság már 2800 iskolához küldte ki az ismeretterjesztő sorozatot.
A Sín-Tért a BME Fizikai Intézet mesteroktatója, Hartlein Károly segítségével készítették.
A sorozat három epizódjának témáit a vasúton legjellemzőbb, tragikus kimenetelű vagy súlyos sérülésekkel járó balesetek adták. A Sín-Tér sorozat a fékút, az elsodrási határ és az áramütés témakörében mutatja be érthetően, látványosan, a fizika törvényszerűségeivel alátámasztva a balesetek okait. Az ismeretterjesztő filmsorozat epizódjait a pedagógusok elérhetik a Nemzeti Köznevelési Portál oldalán
– olvasható a MÁV sajtóközleményében.
Az Oktatási Hivatal elnökhelyettese, Sipos Imre elmondta, hogy amikor a MÁV megkereste őket a vasútbiztonsági kisfilmek ügyében, nem is volt kérdés, hogy részt vesznek az együttműködésben.
A MÁV arra is felhívta a figyelmet, hogy a vasúti gázolásoknak két elszenvedőjük van, az áldozatok mellett a mozdonyvezetők is, akik szörnyű traumákat élnek át, amikor ilyen baleset történik.
A rendkívül sok baleset történik a magyar vasúthálózaton. Az idei évben már 56 (ez 14-gyel több mint tavaly) baleset történt a vasúti átjárókban, 15 esetben halálos végkimenetelű. A figyelmetlenség vagy a KRESZ-szabályok be nem tartása miatt összesen 90 esetben gázolt idén vonat. Tavaly ez a szám 26 volt. Nagyon sok esetben gyerekek az áldozatok, akik nem tartják be a közlekedési szabályokat. Rosszul mérik fel a közeledő vonat sebességét, a féktávolságot, vagy túl közel állnak a peron széléhez. Előfordult az is, hogy fiatalok olyan videót akartak készíteni, amelyen az utolsó pillanatban ugranak el a közeledő vonat elől. A tinédzsereket érintik azok az esetek is, amikor felmásznak a várakozó vagonok tetejére, ahol megrázza őket az áram.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.