BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok
A három "béna kacsa": Joe Biden amerikai elnök, Olaf Scholz német kancellár, Emmanuel Macron francia elnök

Németország nem gyógyult meg, de máris van egy még nagyobb beteg Európában

A német gazdaság állapotáról sorjáztak a rossz hírek az idén, Magyarországon is nagy érdeklődést kiváltva, hiszen legnagyobb kereskedelmi partnerünkről van szó. Európa beteg embere – olvashattuk számtalanszor, és ez alátámasztást is nyert, a részvénypiacok idei viselkedése alapján mégsem az Európai Unió legnagyobb gazdasága a legbetegebb. Hanem a második legnagyobb.

Se szeri, se száma idén az újságcikkeknek, amelyek arról szóltak, hogy Európa beteg embere Németország. A magyar partnerei számára is kiemelt fontosságú német gazdaság kétségkívül nem tud kikecmeregni a mélypontról, ami az egy hónapja tartott amerikai elnökválasztásnak szinte a másnapján a német kormánykoalíció összeomlásába torkollott. Ha azonban a részvényindexeket nézzük, a német DAX emelkedik. De van egy nagy európai gazdaság, ahol a részvénypiac teljesítménye is rámutat a bajokra: Franciaország.

Európa beteg embere Olaf Scholz Németországa, de még betegebb embere – a részvény- ás állampapírpiacok legalábbis ezt mutatják – Emmanuel Macron Franciaországa FRANCE - NATIONAL HOMAGE TO FRENCH VICTIMS KILLED IN ISRAEL
Európa beteg embere Olaf Scholz Németországa, de még betegebb embere – a részvény- és állampapírpiacok legalábbis ezt mutatják – Emmanuel Macron Franciaországa / Fotó: Hans Lucas via AFP

Ha a részvényindexeket nézzük, a német DAX hétfőn éppen rekordot döntött. De van egy nagy európai gazdaság, ahol a részvénypiac teljesítménye is rámutat a bajokra:

Franciaország.

Egy adott ország részvénypiacának teljesítménye nem feleltethető meg egy az egyben a gazdaságáéval. Viszonylag jelentős részvénypiacokkal rendelkező országok esetében azonban bizonyos mértékben tükrözi a várakozásokat, a reményeket és az aggodalmakat.

Hogy ezek, hogyan alakulnak, azt egy beszédes grafikonon mutatnánk meg egyes kiemelt gazdaságok – köztük természetesen a számunkra fontos magyar – fő tőzsdeindexeinek teljesítményéről.

 

Amerika (majdnem) mindenkit magával ránt 

Miért az év közepétől mutatjuk az indexek relatív teljesítményét? Mert akkor kezdődött el a francia gazdaság leválása a többiekről és a zuhanása mélyen a negatív tartományba.

Az év számukra is jól indult, mint mindenkinek: az előző egy-két év inflációs sokkja lefutott, a jegybankok világszerte eljutottak magasra tornázott kamataik csökkentéséhez vagy ennek a küszöbére. A kötvényeknek rossz, a részvényeknek jó: recessziós félelmek helyett újra növekedésnek indulhat a világ, és boldogok lesznek ettől a vállalatok.

A kilábalás nehezebbnek bizonyult a reméltnél, az európai fogyasztás sem igazán talált magára, egyre rosszabb hírek érkeztek a német gazdaságról, főleg az autóiparról, és nem indult el a remélt gyorsabb növekedés Kínában sem. A remény azonban nem halt meg, háborúk ide vagy oda, a világ legnagyobb gazdasága, az Egyesült Államok szépen növekedett, 

majd még vérmesebb remények ébredtek Donald Trump november 5-i amerikai elnökválasztási győzelme után.

Mindez – az Amerika vezette szép remények – kirajzolódik a részvényindexek mozgásából, a legtöbbet grafikonunkon az elmúlt fél évben az amerikai S&P 500 emelkedett. November 5. után máig tartó lendülettel magával tudta húzni még az elmúlt hónapok rossz hírei után elanyátlanodott német DAX-ot is, sőt végül még a kínai sanghaji kompozit indexet is, ami pedig Trump győzelme után először még zuhant, mivel az új elnök várhatóan vámtarifa-háborút fog kezdeményezni a kínaiak ellen (sőt akár az európaiak ellen is).

Franciaország: valami derékba tört a nyáron

A grafikonról érdemes kiemelni, hogy a magyar BUX csaknem ugyanolyan jól teljesített ebben az időszakban, mint az amerikai index, és szépen lekörözte a rekordokat döntögető németet, holott a magyar gazdaság erőteljesen függ a némettől. 

Ha egy évre visszatekintő teljesítményt nézünk, akkor is hasonló a sorrend és dinamika. Azért választottuk mégis az év közepétől induló relatívteljesítmény-grafikont, mert ez az az időpont, amikor valami láthatóan eltörött a franciák és megreccsent a németek számára: az európai parlamenti választások környékén.

A három "béna kacsa": Joe Biden amerikai elnök, Olaf Scholz német kancellár, Emmanuel Macron francia elnök
A három „béna kacsa”: Joe Biden amerikai elnök, Olaf Scholz német kancellár, Emmanuel Macron francia elnök / Fotó: AFP

Emlékezetes, ezen a választáson és általában az idén Európában tartott választásokon a – jobbára jobboldali – szuverenista erők törtek előre. A balra sodródott Európai Néppárt és Ursula von der Leyen európai bizottsági elnök leváltásához ez nem volt elegendő, de mélyreható politikai változások történtek, és ezek visszatükröződéseit látjuk a részvényindexekben is.

A béna kacsa német kormánykoalíció azóta meg is bukott, és a nyár óta Olaf Scholz kancellár mellett bukdácsol Emmanuel Macron francia elnök is, aki előrehozott választást írt ki a nyárra, miután a radikális jobboldali Nemzeti Tömörülés robbantott az EP-választásokon. A kemény jobb ugyan nem került hatalomra, de Marine Le Pen pártja olyan erős lett, hogy követeléseivel sakkban tartja Macron kormányát. 

Az államkötvények hozamai hasonlót jeleznek

A francia államadósság az egyik legmagasabb Európában, a költségvetés elfogadásához pedig engedményeket kell tenni Le Penéknek. Macronnak alig maradt politikai mozgástere. A részvénypiacok, láthatjuk, hogy díjazzák ezt a helyzetet: miközben a „beteg ember” Németország indexe szépen emelkedett, a francia CAC 40 mélyen a mínuszban van. 

Betegebbnek mutatja a franciákat az állampapírpiac is, holott költségvetési problémák a németeknél is jelentkeztek bőven, és a törés ezen a piacon is körülbelül ugyanakkor jelent meg. Június 2-án a tízéves francia államkötvény hozama még csak 47,5 bázisponttal volt a német Bundé felett, majd hirtelen megugrott, és jelenleg 80 bázispont körül van (2,92 körüli hozam mellett). Aki francia állampapírt vesz, nem németet, az prémiumot kér. 

 

Ajánlott videók

Továbbiak

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.