BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok
FRANCE-ORLEANS-AGRICULTURE-FARMERS-PROTEST-COORDINATION-RURALE francia gazdatüntetés

Nem tágítanak a francia gazdák: az egész országot lezárták - nem kérnek az olcsó importból

Párizs és több nagyváros is traktorostrom alá került. A francia gazdák tiltakozása az EU–Mercosur kereskedelmi megállapodás ellen már a második hete tart.

Több száz gazda vonult csütörtökön Párizsban és Franciaország számos városában a közintézmények elé a mezőgazdasági dolgozókat sújtó adminisztratív terhek miatti tiltakozásul.

FRANCE-ORLEANS-AGRICULTURE-FARMERS-PROTEST-COORDINATION-RURALE francia gazdatüntetés
A francia gazdák tiltakozása az EU–Mercosur kereskedelmi megállapodás ellen már a második hete tart / Fotó: Hans Lucas via AFP

A tüntetők már kora reggel utcakövekkel jelképesen eltorlaszolták a mezőgazdasági, élelmezési és környezetvédelmi kutatóintézet (INRAE) párizsi székházának bejáratát. Donatien Moyson, a Fiatal Gazdák Szakszervezete képviseletében a sajtónak nyilatkozva azt mondta, 

ez egy olyan intézmény, amelyet egymilliárd euróval finanszírozunk évente, de cserébe csak a bennünket gúzsba kötő kényszerintézkedéseket kapjuk tőle. Most azért vagyunk itt, hogy a mezőgazdaságot sújtó lépései ellen tiltakozzunk.

A főváros közelében fekvő Maisons-Alfort városban a gazdák szintén szimbolikusan kartonpapírfalat emeltek egy egészségház bejárata elé.

Nizzában trágyát és birkagyapjút szórtak szét a helyi prefektúra épülete előtt tiltakozó gazdák; Toulouse-ban pedig szalmát hintettek a közintézmények előtti sétányra, majd eltorlaszolták egy helyi vízgazdálkodási irodának, és a Francia Biodiverzitási Hivatal helyi képviseletének is otthont adó épület bejáratát.

Az FNSEA-JA, a gazdák legjelentősebb szakszervezeti szövetségének helyi képviselői az Instagramon úgy kommentálták a megmozdulásokat, hogy „bezárjuk a gazdák munkáját akadályozó bürokráciát”.

Nem örül a francia kormány

Annie Genevard mezőgazdasági, élelmezési és erdészeti miniszter a demonstrációkra reagálva azt mondta, „határozottan elítéli a tüntetések minden olyan, az emberekre vagy a közvagyonra káros túlkapásait, amelyek veszélybe sodorhatják a gazdák jogszerű követeléseit”.

A miniszter csütörtökön az INRAE vezetőivel folytat tárgyalásokat arról, hogyan lehetne közös válaszokat adni a bürokrácia okozta problémák kezelésére; péntek délelőttre pedig tárgyalásra hívta meg hivatalába az FNSEA-JA képviselőit hogy megbeszéljék, milyen konkrét intézkedésekkel lehetne enyhíteni a gazdák és a mezőgazdasági dolgozók adminisztratív terheit.

Az elégedetlen francia gazdákat képviselő FNSEA-JA második hete folytat országos tiltakozó akciókat. A múlt héten az ellen tüntettek, hogy az Európai Unió a megkérdezésük nélkül tervez együttműködési megállapodást aláírni a dél-amerikai szabad kereskedelmi övezettel (Mercosur).

Franciaországot ismét elfoglalták a gazdák: nem kérnek az olcsó importáruból

Macron Brazíliába utazott, az utcákat pedig ismét elözönlötték a traktorok. Az elégedetlen francia gazdák ugyanis nem akarják, hogy olcsó latin-amerikai terményekbe fulladjon a hazai piac.

 

 

  •  

Ajánlott videók

Továbbiak

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.