A külföldön élő románok már elkezdték leadni szavazataikat az elnökválasztás második fordulójában, amikor a román alkotmánybíróság úgy döntött, hogy érvényteleníti az elsőt. Ennek ellenére a szavazás még három órán keresztül folytatódott, mielőtt leállították volna.
Az alkotmánybíróság pénteki sokkoló döntése, miszerint az első fordulót érvénytelenítették, és a vasárnapi második fordulót törölték, még egy drámai fordulatot hozott a román politikai életbe – tovább mélyíti a társadalom elmúlt két hétben hirtelen felszínre törő, mély megosztottságát. A küzdelem ezt követően a Nyugat-barát erők és a szélsőséges nacionalisták között zajlik.
Míg olyan országok, mint Moldova és Grúzia, az elmúlt hónapokban csatatérré váltak, azt senki sem jósolta meg, hogy Romániában is belpolitikai válság bontakozik ki. Az Európai Unió tagországát, amely a NATO keleti szárnyának egyik legfontosabb láncszeme, az elmúlt időszakban a politikai stabilitás jellemezte – értékeli a helyzetet a Bloomberg.
A válságot jól jelzi, hogy a hét elején ugyanez a bíróság még érvényesítette az elnökválasztás első fordulójának eredményét, ahol a radikális, ultranacionalista, Putyin-barátnak tartott Calin Georgescu látszólag a semmiből előbukkanva meglepetésszerű győzelmet aratott, kiütve Marcel Ciolacu miniszterelnököt, aki az államfői posztra pályázott.
A Bloomberg kommentárja szerint
A döntés, amely az első ilyen jellegű döntés Románia történetében, katasztrofális volt, és nagymértékben megerősíti az euroszkeptikus politikusokat
– mondta a hírügynökségnek Kamil Calus, az OSW, egy varsói székhelyű agytröszt Románia-szakértője. Szerinte ez megakadályozhatja ugyan, hogy Georgescu elnök legyen, de garantálja azt is, hogy egy szélsőjobboldali vezető jut be a következő elnökválasztásra.
Georgescu „szemfényvesztésnek” nevezte az ítéletet, és kijelentette, hogy „Istennel az oldalán folytatja a harcot”.
A korrupt román rendszer alkut kötött az ördöggel
– mondta, hozzátéve, hogy az „elit” megpróbálja távol tartani őt az elnökségtől, ahogyan az Egyesült Államokban Donald Trumppal is hasonlót tettek.
Elena Lasconi, az ellenzéki párt vezetője, aki az első fordulóban második lett, és az EU-párti főáramlat jelképévé vált, szintén sajnálkozott a bíróság döntése miatt, és azt mondta, hogy ő nyert volna, ha a szavazás tovább folytatódik.
Georgescu felemelkedése a Románián belüli növekvő egyenlőtlenséggel és a hanyatló gazdasággal kapcsolatos mélyebb elégedetlenséget tükrözi.
Az idei év áttörést jelentett a román szélsőjobboldali és ultranacionalista pártok számára, amelyek populista és protekcionista ígéretekkel vonzották a szavazókat. A december 1-jei parlamenti választásokon a mainstream pártoknak sikerült visszaverniük a kihívást. De öt Európa-barát csoport összefogására volt szükség ahhoz, hogy a szélsőjobboldal ne kerüljön hatalomra.
A káosz folytatódni fog, és hogy mi lesz a következő lépés, azt csak találgatni lehet.
Az új kormánynak meg kell határoznia az elnökválasztás időpontját, ami azt jelenti, hogy a szavazást valószínűleg jövő év elején tartják meg.
Az újbóli választáson új jelöltek is indulhatnak. Klaus Johannis, a hivatalban lévő elnök, akinek második, ötéves mandátuma a tervek szerint december 21-én jár le, az új szavazásig marad.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.