A román Országos Statisztikai Hivatal (INS) által pénteken közzétett adatok szerint Románia bruttó hazai terméke (GDP) a harmadik negyedévben reálértéken 0,1 százalékkal volt alacsonyabb, mint az előző három hónapban. Az adatok rosszabbak a novemberi előzetes jelzésnél, amikor az INS kimutatta, hogy a harmadik negyedévben a román GDP reálértéken nem változott a második negyedévhez képest.
A közgazdászok és az intézmények már lefelé módosították a gazdaság idei teljesítményére vonatkozó becsléseiket. A mezőgazdaság és az ipar negatívan járult hozzá a GDP növekedéséhez az első tíz hónapban. A nettó export szintén negatív hatással volt a GDP alakulására – mutatott rá cikkében az Economedia.ro.
A román bruttó hazai termék 2023 azonos negyedévéhez képest a bruttó adatsoron 1,1, a szezonálisan kiigazított adatokon pedig 0,3 százalékkal csökkent. A negyedéves bruttó hazai termék szezonálisan kiigazított adatsora a 2024. harmadik negyedévi becslések revíziója után közzétett friss adat szerint 445 626,5 millió lej volt folyó áron, reálértéken 0,1 százalékkal alacsonyabb a második negyedévihez képest, és 0,3 százalékkal maradt el az előző év azonos negyedévitől. A közgazdászok és az intézmények már korábban lefelé módosították a gazdaság idei teljesítményére vonatkozó becsléseiket.
A GDP alakulását negatívan befolyásolta a mezőgazdaság, erdészet és halászat (mínusz 0,6 százalék), amely 3,9 százalékos súllyal szerepel a GDP-képzésben; az ágazat tevékenységi volumene 12,8 százalékkal csökkent.
Rosszul szerepeltek még:
Az elemzők az év elején 2024-re még 3 százalékos növekedést jeleztek előre a román GDP-ben, de a szeptemberi prognózis már 1,8 százalékra esett, mára az általános várakozás inkább az 1 százalék körüli szintre csökkent. A gazdaság alakulására vonatkozó mostani adat után – és az országban elért, a gazdasági szereplők által nagyon negatívnak tartott választási eredmények után – ennél is borúlátóbb vélemények láttak napvilágot. A választásokon ugyanis egyértelműen a szélsőséges erők kerültek előtérbe, vagyis az Európa-ellenes pártok nyertek nagyobb teret. Ennek nyomán a lej árfolyamának megmentésére is jelentős forrásokat kellett fordítani. Sőt: Románia költségvetési hiányának sürgető csökkentése még 2025-ben sem teszi lehetővé a gazdasági növekedés jelentős felgyorsulását.
A leköszönő román kormány pénzügyminisztere, Marcel Bolos a szerdai kormányülés előtt bejelentette, hogy az államnak nehézségei vannak a hitelfelvétellel, ezért a költségvetésből kellett átcsoportosítani egy jelentős összeget, hogy fedezni tudják a növekvő feszültségek közepette megugró kiadásokat, és a jegybanknak is be kellett avatkoznia a lej érdekében. A miniszter ugyanakkor hozzátette, hogy a folyó fizetési mérleg így is kényelmes szinten maradt.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.