Az élelmiszereknél jelentős eltérést nem tapasztalhatunk a magyarországi és a romániai árak között: a húsáruk, húskészítmények, a tejtermékek hasonló árban mozognak. A tojás drágább, viszont a márkás nemzetközi üdítőitalok olcsóbbak – írja a HAON.
A műszaki cikkek árában már érezhető a különbség, ennek oka főleg az alacsonyabb áfakulcsban keresendő: Magyarországon 27, délkeleti szomszédunkban pedig 19 százalékos adó terheli az elektronikus eszközöket. Ugyanazért a mobiltelefonért vagy hasonló teljesítményű laptopért akár százezer forinttal is kevesebbet kérnek el, amiért már megéri autóba ülni.
Hasonlóképpen az építőanyagok és a bútorok is kedvezőbb árban vannak szomszédinknál, ráadásul Nagyváradon a választék is nagyobb, itt ugyanis több barkácsáruház is található, ezért évek óta sokan járnak át Romániába építőanyagért.
Szintén olcsóbbak a telekommunikációs szolgáltatások. Az ugyan nem valószínű, hogy a debreceniek tömegével fizetnének elő román szolgáltatóknál, azonban a határ mellett élők sok esetben kötnek a szomszédban szerződést, hiszen az itthoni versenytársaikénál még roaminggal is olcsóbb tarifát számláznak ki a telekommunikációs társaságok.
Lényegesen kedvezőbbek az utazási irodák ajánlatai is. Előfordult, hogy ugyanabban a külföldi hotelben a harmadával kevesebbért lett volna lehetőségünk megszállni, emellett jelenleg több úticélt kínál a nagyváradi repülőtér a debreceninél. A szolgáltatások valamivel olcsóbbak, de ez főként annak érheti meg, aki Magyarországon dolgozik, és ingázik a két ország között.
Az üzemanyagárak Romániában kedvezőbbek, a standard benzin ára január első hetében literenként 593 forint körül alakult, míg a gázolaj literjéért nagyjából 603 forintnyi lejt kellett kifizetni. Megközelítőleg 30-40 forinttal drágábban tankolhatunk itthon, még úgy is, hogy szomszédunknál az üzemanyagokra kivetett jövedéki adóval párhuzamosan emelkedett a nafta ára.
Kártyával szinte bárhol fizethetünk, így a bank árfolyamátváltási költségével is számolnunk kell, ami egy Revolut vagy Wise kártyával kiküszöbölhető.
Romániai útdíj: erre mindenképpen figyeljünk utazás előtt
Románia és Bulgária január elsejétől a schengeni térség teljes jogú tagjává vált, azonban fontos figyelnünk a romániai útdíjra. Délkeleti szomszédunkban rendkívül magasak a bírságok, így nem érdemes megspórolni az autópálya-matrica megvételét.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.