BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Boszniában lecsapnak a külföldi ügynökként működő civil szervezetekre

A civil szervezetek számára szigorú törvényt hozott a boszniai Szerb Köztársaság parlamentje. Ha egy szervezet megszegi a külföldről finanszírozott nonprofit szervezetek regisztrációjáról és külföldi ügynökké nyilvánításáról szóló törvényt, akár betilthatják.

A boszniai Szerb Köztársaság parlamentje elfogadta csütörtökön a külföldről finanszírozott nonprofit szervezetek regisztrációjáról és külföldi ügynökké nyilvánításáról szóló törvényt.

National,Assembly,Of,The,Republic,Of,Serbia,,Parliament,Of,Serbia
Európa és az ellenzék is bírálta a külföldi ügynöktörvényt
A boszniai Szerb Köztársaság parlamentje elfogadta a külföldiügynök-törvényt / Fotó: Mirko Kuzmanovic / Shutterstock

Az új törvény külön regisztert hoz létre azon civil szervezetek számára, amelyek bármilyen külföldi finanszírozásban vagy más külföldi eredetű támogatásban részesülnek, bejegyzésüket és fenntartásukat pedig regisztrációs és pénzügyi beszámolási kötelezettséghez köti. A jogszabály egyben azt is megtiltja, hogy a „külföldi befolyás” alatt álló szervezetek bármilyen politikai tevékenységet végezzenek, vagyis nem dolgozhatnak politikai pártoknak vagy pártokkal, illetve nem folytathatnak kampánytevékenységet sem.

A jogszabály értelmében, ha a szervezetek megszegik a rájuk vonatkozó szabályokat, akkor betilthatják a tevékenységüket. 

Európa és az ellenzék is bírálta a külföldiügynök-törvényt

Az elképzelést korábban bírálta egyebek között az Európai Unió, mert szerinte fenyegeti a nonprofit szervezeteket, és nem teremt biztonságos környezetet tevékenységüknek. Boszniai civil szervezetek szerint az új törvény egy 2012-es orosz jogszabály alapján készült, amelyet a civil társadalom és a független média ellehetetlenítésére használnak Oroszországban. Ellenzéki képviselők szerint a boszniai szerb vezetés ezzel a jogszabállyal az autokratikus kormányzást erősíti.

Milos Bukejlovic boszniai szerb miniszter a törvényjavaslat ismertetésekor kijelentette: a jogszabály nem korlátozza és nem is tiltja a civil szervezetek munkáját, csak átláthatóbbá teszi.

Milorad Dodik, a boszniai Szerb Köztársaság elnöke korábban tagadta, hogy orosz példa alapján alkották volna meg a törvénytervezetet. Mint mondta, az Amerikában érvényben lévő, külföldi kormányok megbízásából tevékenykedő lobbistákra vonatkozó jogszabályt vették alapul.

Az identitásharcban is tombol az orosz–ukrán háború

Moszkva máig vitatja a média mint az alkotmányosság, az önazonosság, a demokratikus alapértékek megtartása feletti ellenőrzés egyik legfontosabb jelzőeszközének a szerepét. Sőt, bevezették az „idegen ügynök” (inoagent) fogalmát, amely a külföldről adományokat elfogadó személyekre, szervezetekre, médiára vonatkozhat.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.