Az olasz rendőrség letartóztatta a szicíliai Cosa Nostra 160 tagját, miután lehallgatások során kiderült, hogy a maffiacsaládok új generációs katonákat akartak toborozni, és még az egykor óriási hatalommal rendelkező központi tanácsot is újra akarták alakítani.
A razziára azután került sor, hogy lehallgatták a Cosa Nostra nemrégiben szabadult főnökeinek panaszait, miszerint Giorgia Meloni miniszterelnök kormánya nem engedi, hogy kommunikáljanak néhány még bebörtönzött kollégájukkal.
A szervezett bűnözés bajban van, a maffiózók kétségbe vannak esve, de a bátor hatóságok nem adják fel a harcot a gonosztevők ellen
– írta az olasz miniszterelnök az X-en. Meloni korábban azt írta, hogy a kormánya ellen „a maffiózók kemény börtönkörülményeinek fenntartása miatt” elhallgató panaszok azt bizonyítják, hogy Olaszország „jó úton halad” a szervezett bűnözés elleni küzdelemben.
John Dickie, a University College London professzora és a maffiáról szóló több könyv szerzője szerint azonban a nyomozás rávilágított a Cosa Nostra lenyűgöző megújulási képességére és arra, hogy a szervezett bűnözés még mindig vonzó a fiatalabb szicíliaiak egy része számára.
A Financial Timesnak elmondta, hogy a „régi generációk nem fognak leállni”, és az olasz hatóságok máig nem fogják fel, hogy mennyire rugalmasak ezek a bűnszervezetek, és még keményebb akciókra van szükség a kiirtásukhoz.
Bár a maffiózók évtizedekig terrorizálták Szicíliát, az 1990-es években és a 2000-es évek elején a kemény fellépések komolyan meggyengítették a Cosa Nostrát, amelynek számos főnöke meghalt vagy bebörtönözték, és a szicíliai társadalom feletti egykori szoros szorításuk is meglazult.
Évtizedekig tartó szökés után a csoport legkeresettebb szökevényét, a „Keresztapát”, Matteo Messina Denarót, aki sokáig a bűnszervezet élén állt, és akit távollétében elítéltek az 1992-es autós robbantások megszervezéséért, amelyekben Olaszország két leghíresebb maffiaellenes ügyésze meghalt, 2023-ban tartóztatták le egy palermói orvosi klinikán. Hónapokkal később a börtönben halt meg.
A calabriai székhelyű ’Ndrangheta, amely hatalmas globális hálózatokat épített ki, azonban Európa legerősebb szervezett bűnözői csoportjává vált.
Nemzetközi bíróság szólította fel az olasz kormányt: lépjenek fel a maffia ellen
A strasbourgi székhelyű Emberi Jogok Európai Bírósága szerint az olasz kormány évtizedek óta tud a Camorra illegális szemétégetési üzelmeiről, mégsem tesz semmit. A maffia működése gazdasági, környezeti és egészségügyi károk tömkelegéhez köthető.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.