BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Szijjártó Péter Washingtonban egyeztetett Trump miniszterével – a kettős adóztatás megoldására még várni kell

Szijjártó Péter közölte, hogy az amerikai pénzügyminiszter megerősítette a Trump adminisztráció elkötelezettségét a háború lezárása mellett.

Scott Bessent amerikai pénzügyminiszter több szempontból is rendkívül pozitívan és nagyrabecsüléssel beszélt a magyar gazdaság teljesítményéről, illetve regisztrálta a magyar kormány kérését a kettős adóztatás elkerüléséről szóló megállapodás újrakötésére vonatkozóan – közölte Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter szerdán Washingtonban.

Szijjártó Péter: az amerikai pénzügyminiszter megerősítette a Trump adminisztráció elkötelezettségét a háború lezárása mellett / Forrás: Facebook / Szijjártó Péter

Szijjártó az amerikai pénzügyminiszterrel folytatott egyeztetését követően arról számolt be, hogy Scott Bessent megerősítette, hogy az egész kormányzat, és személyesen Donald Trump elnök is mindent megtesz az ukrajnai háború minél előbbi lezárása érdekében, ami a legjobb hír Magyarország számára, hiszen hazánk immár három éve szembesül közvetlenül és súlyosan az abból fakadó nehézségekkel. 

Korábban a Világgazdaság megírta, hogy a pénzügyi szektorból választott Donald Trump pénzügyminisztert: 

Scott Bessent hosszú évekig dolgozott Soros Györgynek és ő az első nyíltan meleg miniszter az Egyesült Államokban.

Szijjártó szerint a pénzügyminiszter nagyon pozitívan beszélt a magyar gazdaság teljesítményéről. „Dicsérte az inflációval szembeni fellépésünket, amire sajnos szükség volt az elmúlt években hatványozottan, ugyanis a szankciós infláció nehézségeket okozott Magyarországon is, másrészt pedig nagyon dicsérte azt, hogy milyen sok beruházást vittünk az elmúlt időszakban Magyarországra” – mondta.

„Szintén rendkívül pozitívan értékelte a miniszter az amerikai vállalatok magyar gazdaságban betöltött szerepét, azt a tényt, hogy több mint százezer magyar embernek adnak munkát az amerikai vállalatok” – tette hozzá.

A két politikus egyetértett a globális minimumadóval szembeni kiállás tekintetében, Szijjártó emlékeztetett arra, hogy a magyar kormány hosszú időn át blokkolta ennek a bevezetését, amit az előző, Joe Biden vezette amerikai adminisztráció nagyon szorgalmazott. A szavai szerint ezen konfliktus egyik következménye lett a kettős adóztatás elkerüléséről szóló megállapodás felmondása az Egyesült Államok részéről.

A pénzügyminiszter köszönetet mondott azért, hogy Magyarország kiáll a globális minimumadó ellen, és megerősítette azt, hogy a mostani amerikai kormányzat is a globális minimumadóval szemben foglal állást

– mondta.

Szijjártó Péter arra is kitért, hogy a találkozón érintette a kettős adóztatás elkerüléséről szóló szerződés felmondása miatt előállt nehézségeket is, ez ugyanis kihívások elé állította a Magyarországon beruházó amerikai vállalatokat is.

„A pénzügyminiszter úr regisztrálta a kérésünket, hogy minél előbb kezdjük újra a tárgyalásokat ebben a tekintetben. Látni kell, hogy 

az új amerikai elnöki adminisztráció csupán néhány hete lépett hivatalba, és úgy látom, hogy itt adó és gazdaság terén, pénzügyek terén is számos komoly feladatuk van”

– mondta.

„Ugyanígy természetesen szó volt a szankciók ügyéről is. Külön kiemeltem, hogy Rogán Antal szankciós listára helyezése egy egyértelmű politikai bosszúja volt a Magyarországról frusztráltan távozott korábbi amerikai nagykövetnek. Emellett természetesen felvetettük a magyar energiabiztonság szempontjából káros szankciós intézkedéseit is a Biden-adminisztrációnak” –  sorolta.

Majd kifejtette, hogy a szankciós politika jövője szorosan összefügg azzal, hogy mikor és hogyan sikerül lezárni az ukrajnai háborút. „Minél előbb sikerül lezárni az Ukrajnában zajló háborút, annál előbb térhet vissza a nemzetközi politikai élet is a normalitás talajára, és annál hamarabb lehet végre megszabadulni a különböző szankciós rezsimektől, hiszen nyilván az nem a dolgok normális rendje, hogy a nemzetközi politika alapvetően szankciókról szól” – mondta.

Szijjártó azt is mondta, hogy gazdaságpolitikai, adópolitikai szempontból számos ponton egyetértés van az amerikai és a magyar kormány között.

A miniszter végezetül megjegyezte, hogy az Amerikai–Magyar Üzleti Tanács rendkívüli ülésén részt vevő vállalatok képviselői mind arról biztosították, hogy elégedettek a magyarországi működésükkel, ezért szinte kivétel nélkül az ottani kapacitásaik bővítését tervezik.

 

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.