Alkotmánybírósághoz fordulnak az orvosok Szlovéniában az egészségügyi törvény módosítása miatt – jelentette be csütörtökön a szlovéniai orvosok és fogorvosok szakszervezete (Fides). Az orvostársadalom azon borult ki, hogy megtiltanák nekik a magánpraxisban való munkát, ha állami intézményben dolgoznak.
Az érdekvédelmi szervezet különösen azokat a cikkelyeket tartja aggályosak az új törvényben, amelyek korlátozzák az orvosok számára, hogy szabadidejükben máshol végezzenek többletmunkát. „Miután elvégeztük a munkát, amit a közszolgálatban el kellett végeznünk – mégpedig korrektül és szakszerűen –, elvárjuk, hogy szabadon dönthessünk arról, hogy mit teszünk utána” – mondta Bojan Kostic, a szakszervezet elnökségi tagja a sztrájkbizottság ülését követő sajtónyilatkozatában.
Damjan Polh, a Fides elnöke hangsúlyozta,
arra számítanak, hogy a felsőház megvétózza az új jogszabályt. Ugyanakkor a szakszervezet kérni fogja a törvény több cikkelyének alkotmányossági felülvizsgálatát is,
köztük azokat, amelyek a más intézményekben való munkavégzéshez szükséges hozzájárulás megszerzésének feltételeit szabályozzák – mutatott rá.
A szlovén parlament szerdán rendkívüli ülésén fogadta el az egészségügyi szolgáltatások reformjáról szóló törvényt, amely megtiltja, hogy az állami szektor mellett privát másodállást is vállalhassanak az orvosok. Az állami és a magánszolgáltatások közötti új szabályozás csak ritka esetekben engedélyezi az állami egészségügyi intézményekben foglalkoztatottak számára, hogy magánszolgáltatóknál is dolgozzanak.
Intő példa az orvosoknak: Magyarország szomszédjában betiltották, hogy a magánegészségügyben is dolgozzanak – vége a nyerészkedésnek
A szlovén parlament elfogadta az egészségügyi reformtörvényt, amely megtiltja az orvosoknak, hogy az állami szektor mellett magánpraxisban is dolgozzanak. A jogszabály célja az állami és magánegészségügyi rendszer éles szétválasztása és az állami ellátás megerősítése.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.