Vlagyimir Putyin bízik abban, hogy csapatai az év végéig áttörhetik Ukrajna védelmét, és teljes mértékben átveheti az ellenőrzést afelett a négy régió felett, amelyet Oroszország évek óta alkotmányi szinten sajátjának tekint – tudta meg a Bloomberg egy az orosz elnökhöz közel álló személytől. Azaz Donald Trump és az európai vezetők hiába próbálják mihamarabb lezárni az ukrajnai háborút, az csak keményvonalas politika mellett elképzelhető.
Ez azt jelenti, hogy az orosz elnök valószínűleg nem fog érdemi engedményeket tenni Donald Trumpnak a hétfői telefonos egyeztetésükön – vonta le a következtetést az amerikai hírügynökség.
Az orosz vezető egyelőre nem adta jelét annak, hogy kész befejezni az ukrajnai háborút, annak ellenére, hogy az Egyesült Államok részéről egyre nagyobb a nyomás Oroszországon.
Emiatt pedig az európai vezetőkben egyre nagyobb az aggodalom, amit tetéz, hogy Trump már belengette, ha záros határidőn belül nem látja a hajlandóságot a megegyezésre a két háborúzó ország részéről, akkor továbblép, és az unióra hagyja a kikényszerítését.
Egy magas rangú európai tisztviselő arról beszélt a hírügynökségnek, hogy Friedrich Merz német kancellár, Emmanuel Macron francia elnök és Keir Starmer brit miniszterelnök pénteken megpróbálták világossá tenni Trumpnak, hogy Putyin csak húzza az időt. A vezetők remélik, hogy az amerikai elnök rájön, hogy azt kockáztatja, hogy vesztesnek fog tűnni, ha rossz alkut erőltet Ukrajnára.
A hírügynökség forrása hozzátette, hogy Volodimir Zelenszkij ukrán elnök is részt vett a pénteki telefonbeszélgetésen, aki csüggedtnek és kimerültnek tűnt a heti fejlemények miatt. Zelenszkij és európai szövetségesei ugyanis azt hitték, hogy Trump újabb szankciókkal sújtja a Kremlt, ha Putyin nem hajlandó betartani a múlt hétfőtől érvényes tűzszünetet, de ez nem így történt.
Trump vasárnap újabb konferenciahívást tartott Merzzel, Starmerrel, Macronnal és Giorgia Meloni olasz miniszterelnökkel az orosz–ukrán háború ügyében. Starmer szóvivője szerint a vezetők megvitatták a feltétel nélküli tűzszünet szükségességét és azt, hogy Putyin vegye komolyan a béketárgyalásokat. Ezután a francia elnök a közösségi oldalán arról írt, hogy hétfőn Putyinnak meg kell mutatnia, hogy békét akar, és el kell fogadnia a Trump által javasolt, valamint Ukrajna és Európa által támogatott 30 napos feltétel nélküli tűzszünetet.
„Trump azt akarja, hogy Putyin beleegyezzen a tűzszünetbe, amibe ő abszolút nem akar. Putyin azonban nem érdekelt a tárgyalások összeomlásában sem. Úgy próbál manőverezni, hogy ezek a tárgyalások a katonai offenzívával párhuzamosan folytatódjanak” – magyarázta Szergej Markov, a Kremlhez közel álló politikai tanácsadó a hírügynökségnek.
Az orosz tárgyalók Isztambulban keményvonalas politikát képviseltek pénteken: követelték, hogy az ukrán erők vonuljanak ki a Donyeck, Luhanszk, Zaporizzsja és Herszon régióból. Ezeket Oroszország saját területének tekinti, de soha nem tartotta teljesen ellenőrzése alatt.
Putyint felbátorította, hogy képes maximalista követeléseket támasztani Ukrajnával szemben anélkül, hogy komoly ellenállást tapasztalna a Trump-kormányzat részéről
– mutatott rá Bota Iliyas, a londoni Prism stratégiai hírszerző cég vezető elemzője. Szerinte Trump gyenge fellépése felbátoríthatta Putyint arra, hogy nyomást gyakoroljon az amerikai vezetőre, hogy érvényesítse a tűzszüneti elképzelését.
Oroszország a háború kezdete óta az egyik legnagyobb dróntámadást indította Ukrajna ellen vasárnap. Az ukrán elnök eközben XIV. Leó pápa trónra lépését ünnepelte a Vatikánban. Találkozott J. D. Vance amerikai alelnökkel és megbeszéléseket folytatott az amerikai nagykövet rezidenciáján.
„Nagyon kicsi a valószínűsége annak, hogy Oroszország elérje a célját, vagyis hogy az év végéig meghódítsa ezt a négy régiót. Ha az ukrán védelem összeomlik, akkor nagyon könnyű lenne ilyen előnyre szert tenni, de ez jelenleg nagyon valószínűtlennek tűnik” – értékelt Ben Barry, a Nemzetközi Stratégiai Tanulmányok Intézetének szárazföldi hadviseléssel foglalkozó vezető munkatársa.
A Bloomberg úgy tudja, hogy amerikai tisztviselők azt jelezték európai kollégáiknak, hogy Trump fontolgatja, hogy engedélyezi a Lindsey Graham republikánus szenátor által előkészített szankciós törvénytervezet továbblépését, ha Oroszország nem enged, és az ügyet ismerő európai tisztviselők szerint megmondhatja Putyinnak, hogy ezt nem tudja megakadályozni.
„Az elmúlt csaknem két hónapban többször figyelmeztettük az oroszokat, hogy ez következik, ha nem történik előrelépés. Úgy gondolom, hogy ez most válik valóra” – mondta Marco Rubio külügyminiszter a CBS „Face the Nation” című vasárnapi műsorában adott interjújában.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.