A nemzetbiztonsági szolgálatok újabb ukrán kémeket azonosítottak, így Tseber Roland az ukrán hírszerző szolgálat illegális tisztjeként került azonosításra, Holló Istvánnal szemben pedig már kémkedés bűntettének gyanúja miatt a Nemzeti Nyomozó Iroda folytat eljárást – mondta Kocsis Máté, a Fidesz országgyűlési frakciójának vezetője az Országgyűlés Nemzetbiztonsági Bizottságának ülése után megtartott sajtótájékoztatóján kedden Budapesten.
A politikus szerint Tseber Roland az ukrán hírszerző szolgálat illegális tisztjeként vélhetően hosszú ideje aktívan épít kapcsolatot a hazai ellenzék tagjaival, így több vezető politikussal és parlamenti párt vezető tisztségviselőjével is találkozott.
Holló István pedig magyarországi tevékenysége során az ukrán katonai hírszerzéssel együttműködve Magyarország hadseregének és energetikai rendszerének megismerésére vonatkozó aktív hírszerző tevékenységet folytatott.
Kocsis Máté arra is emlékeztetett, hogy a bizottság múlt heti ülésén elhangzott, hogy az ukrán állam példátlan lejárató akciót kezdeményezett Magyarországgal szemben, melynek célja, hogy Magyarországnak az orosz–ukrán konfliktus kapcsán elfoglalt békepárti álláspontját megkérdőjelezze, illetve hazánk érdekérvényesítő képességét gyengítse a nemzetközi közvélemény előtt. Ezért két ukrán diplomatát, Jurij Kenicsit és Dmitro Kisfalusit kiutasították, akik május 11-én elhagyták Magyarország területét, Serhij Alekszandrov volt ukrán diplomatával összefüggésben pedig további meghallgatások zajlottak azóta. Azt is megállapították, hogy a korábban megfogalmazódott gyanú, mely szerint a tevékenységét az illető hazánkban ellenérdekelt titkosszolgálat érdekében végezte, megalapozott volt.
A politikus hozzátette, hogy ezek után jelentek meg múlt hét pénteken a sajtóban további, korábbról már ismert nevek, melyek kapcsán a bizottság kedden tájékoztatást kért a hazai titkosszolgálatoktól, Tseber Roland, illetve Holló István magyarországi szerepvállalásáról. Elmondása szerint a korábban ukrán–magyar kettős állampolgár Tseber Roland 2017-ben lemondott magyar állampolgárságáról, vélhetőn ukrajnai politikai ambíciói miatt, Ugyanis Ukrajnában szép politikai karriert futott is be, több más megbízatása mellett a Kárpátaljai Megyei Tanács képviselője.
Kocsis Máté szerint Tsebert évek óta megfigyelik a magyar nemzetbiztonsági szervek, tehát titkosszolgálati megfigyelése nem új keletű. Ezek alapján az ukrán hírszerző szolgálat illegális tisztjeként került azonosításra. Mint mondta, vélhetően ezért épít hosszú ideje aktívan kapcsolatot a hazai ellenzék tagjaival és ezért találkozott több vezető politikussal és parlamenti párt vezető tisztségviselőjével is.
Tseber ezen politikusok számára ukrajnai látogatás megszervezésében is segített és tevékenysége elsősorban Magyarország Ukrajnával, illetve az orosz–ukrán konfliktussal kapcsolatos álláspontjának megváltoztatását célozza. Felidézte, hogy az egyik korábbi ellenzéki képviselő közreműködésével találkozót kezdeményezett például Szijjártó Péter külügyminiszterrel is, aki maga helyett Magyar Levente miniszterhelyettest delegálta. Az esetet követően a magyar elhárítás értesítette a kormányt Tseber hátteréről, így további találkozókra már nem került sor.
Tseber emellett találkozót szervezett a hazai katonai vezetés korábbi magas rangú vezetőjével, fegyvergyártásban érintett szereplők és külföldi befektetők között.
Ezért, valamint 2024-ben erősödő aktivitása miatt tavaly ősszel beutazási és tartózkodási tilalmat is bevezettek ellene.
Kocsis Máté elmondta azt is, hogy Holló Istvánról is kaptak tájékoztatást, aki nagyon hosszú ideje a magyar elhárítás látókörében van, és aki neve ellenére színtiszta ukrán állampolgár, nem rendelkezik és nem rendelkezett magyar állampolgársággal.
A Terrorelhárítási Központ közreműködésével a férfit május 9-én a magyarországi idegenrendészet előzetes letartóztatásba helyezte, azonban az Alkotmányvédelmi Hivatal Holló Istvánnal szembeni büntető feljelentése nyomán vele szemben már kémkedés bűntettének gyanúja miatt a Nemzeti Nyomozó Iroda folytat eljárást.
A vádak szerint Holló István magyarországi tevékenysége során az ukrán katonai hírszerzéssel együttműködve Magyarország hadseregének és energetikai rendszerének megismerésére vonatkozó aktív hírszerző tevékenységet folytatott. Számos hazai honvédségi és energetikai szektorban releváns személyt és ukrán titkosszolgálati szereplőt azonosítottak kapcsolatrendszerében. Tevékenysége során közvetlenül tartott kapcsolatot a honvédelmi terület egykori magas rangú vezetőjével, akivel a magyarországi hadiiparral, valamint a Magyar Honvédség hadikészleteivel kapcsolatban folytatott egyeztetéseket. Mindezt szoros összefüggésben tette az ukrán fegyver- és lőszerigényekkel.
Kocsis Máté szerint Holló kapcsolati rendszerében számos, a magyar politikai életben aktív szereplő megtalálható. A férfi feléjük klasszikus befolyásoló ügynöki szerepben lépett fel, azzal a céllal, hogy Magyarország nemzetközi megítélését negatív irányba befolyásolja, illetve azzal a céllal folytatja a tevékenységét, hogy a magyar kormány külső nyomásra változtasson az Ukrajnával kapcsolatos álláspontján.
Az átláthatósági törvénnyel kapcsolatos újságírói kérdésre válaszolva kijelentette: a törvény célja világos, az, hogy megfékezze, a többi között a jelenlegi helyzetben például az Ukrajnából jövő dezinformációs kampányokat, ne adjon módot arra, hogy a magyar nyilvánosság terében külföldi titkosszolgálatok, külföldi államérdekek megjelenhessenek. Ugyanis erre minden magára valamit is adó állam vigyáz, az Egyesült Államoktól Franciaországig.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.