BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Brüsszel megosztaná az unió védelmi iparát Ukrajnával

Az unió védelmi biztosa szerint Ukrajna hiába lesz hamarosan EU-tag, már most el kell kezdeni összekapcsolni az ország és a blokk hadiiparát. Ennek oka pedig Vlagyimir Putyin orosz elnök birodalmi ambícióinak megállítása. A védelmi iparok összefűzése kölcsönösen előnyös lehet az Európai Unió és Ukrajna számára is.

Az EU védelmi gyártókapacitását egyesítenünk kell Ukrajna energiájával, tehetségével és ambíciójával – jelentette ki Andrius Kubilius védelemért felelős uniós biztos hétfőn a második EU–Ukrajna Védelmi Ipari Fórumot megnyitó beszédében Brüsszelben.

Brüsszel megosztaná az unió védelmi iparát Ukrajnával
Brüsszel megosztaná az unió védelmi iparát Ukrajnával / Fotó: AFP

A biztos hangsúlyozta, hogy hamarosan Ukrajna is az európai család tagjává válik, de már most el kell kezdeni összekapcsolni az EU és Ukrajna védelmi iparát.

Vlagyimir Putyin megállításához többet kell termelnünk, többet kell innoválnunk, és ezt együtt kell megtennünk az Európai Unión belül, valamint Ukrajnával.

Mint mondta, Ukrajna jelentős előnyöket élvezhet az EU gyártókapacitásaiból, pénzügyi forrásaiból és csúcstechnológiáiból – például a páncélozott járművek, vadászgépek vagy légvédelmi rendszerek terén –, de nem szabad megfeledkezni arról sem, hogy az ukrán ipar maga is fejlett, gyorsan alkalmazkodó és rendkívül innovatív.

Nem csak Ukrajna, de az EU is nyerhet a védelmi iparaik összekapcsolásán

Véleménye szerint az együttműködés az Európai Unió számára is gazdasági és stratégiai haszonnal járhat. Egyik legfontosabb előnye az alacsonyabb gyártási költség: Ukrajna a nyugat-európai árak feléért képes modern fegyvereket előállítani. Ez azt jelenti, hogy az EU-tagállamok gyakorlatilag kétszer annyi haditechnikai eszközhöz juthatnak ugyanazon összegért.

Ugyancsak figyelemre méltó Ukrajna védelmi iparának robbanásszerű növekedése: míg 2022-ben az ágazat termelési kapacitása körülbelül 1 milliárd euróra rúgott, 2023-ra ez az összeg elérte a 35 milliárd eurót. 

A 35-szörös növekedés példátlan ütemet jelez, amelyből az EU ipari szereplői is fontos tanulságokat vonhatnak le.

Kiemelte Ukrajna innovációs képességeit is: az ukrán védelmi ipar fiatal és rendkívül dinamikus, számos megoldása pedig világszinten is élvonalbeli. Az ukrán fejlesztések – köztük dróntechnológiák és mesterségesintelligencia-alapú rendszerek – már a gyakorlatban, a frontvonalakon bizonyították hatékonyságukat. „A jövőben, amikor Európának kell majd teljes felelősséget vállalnia az európai kontinens védelméért, Ukrajna lesz az új európai biztonsági gépezet legfontosabb eleme” – mondta.

Ukrajna EU-s csatlakozása: nem akárki állt oda Magyarország mellé – ez most súlyos figyelmeztetés mindenkinek, aki ukrán uniós tagságot akar

Donald Trump nyomásgyakorlása Ukrajna ügyében kettészakította a nyugati támogatói tábort. Európa egyre erőteljesebb támogatást nyújt, sokszor túlzó és átgondolatlan ígéretekkel. Európai szereplők Ukrajna gyors csatlakozását sürgetik, miközben komoly aggályok vannak a korrupció és jogállamiság terén.

 

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.