Az EU-tagállamok közül sokan Ukrajna gyors csatlakozását sürgetik, miközben Donald Trump amerikai elnök eldöntendő választás elé állította Ukrajna támogatóit. Trump a háború lezárására irányuló törekvésére válaszul Európa megerősítette támogatását, ami irreális politikai döntésekhez vezetett, és egyre kevesebb teret hagy a finom különbségtételekre Brüsszel és a Fehér Ház között – írta hétfőn a Politicon közzétett véleménycikkében Mat Whatley volt brit katonatiszt. Whatley korábban az EBESZ (Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezet) különleges megfigyelő misszióját vezette az ukrajnai Donyeckben, jelenleg pedig az Okapi Train ügyvezető igazgatója.
Donald Trump politikája miatt sokan az EU-n belül Ukrajna tagságának radikális felgyorsítását követelik. Ukrajna uniós csatlakozása azonban óriási kihívás, amely alapjaiban alakítaná át az uniós költségvetési struktúrát, és veszélyeztetheti a blokk egységét, mivel Ukrajna azonnal a legnagyobb támogatott országgá válna – mutatott rá a katonai szakértő.
Szerinte a sok reform ellenére továbbra is fennáll a korrupció problémája. A Nemzeti Korrupciómegelőzési Ügynökség 2024-es felmérése szerint az ukránok 90 százaléka úgy véli, hogy a korrupció továbbra is elterjedt, a többség szerint ráadásul súlyosbodik is. Sőt, ma már többen tekintik a korrupciót nagyobb fenyegetésnek, mint az orosz katonai agressziót.
A korrupcióellenes szervek politikai eszközzé váltak, a vezetőik gyakran az elnöki hivatalhoz kötődnek és vizsgálatokat számolnak fel minden nyom nélkül. Ez súlyos kérdéseket vet fel az igazságszolgáltatás függetlenségével kapcsolatban.
Ukrajna gyors felvétele reformok nélkül kockázatos: megingathatja az EU költségvetési egyensúlyát, növelheti a belső feszültségeket, és példátlan mértékű korrupciót hozhat a közösségbe. Egyúttal csalódást okozhat mind Ukrajnának, mind más, régóta várakozó tagjelölteknek.
A szakértő felhívta rá a figyelmet, hogy a folyamat elsietése nagy léptékű korrupciót importálhatna az EU-ba meggyengítve azt belülről és súlyosbítva a tagállamok közti feszültséget. Felidézte, hogy Magyarország többször is kifogást és akadályt emelt az uniós döntéshozatal kapcsán, mert visszatartják számára az uniós források egy jelentős részét jogállamisági okokra hivatkozva. „Ha Ukrajnával szemben rugalmasabb mércét alkalmaz az EU, az tovább rontaná a már így is feszült viszonyokat” –mutatott rá.
Szerinte a szimbolikus ígéretek helyett hiteles, hosszú távú stratégia szükséges. A helyes út pedig nem heves reakciókban vagy naiv optimizmusban rejlik, hanem következetes, feltételhez kötött támogatásban Ukrajna védelmi képességeinek megerősítésében és abban, hogy bármely jövőbeli tárgyalásba a lehető legerősebb pozícióból léphessen be.
Az EU-tagság védőernyőjét felajánlani, de soha nem kinyitni, felelőtlen lépés
– zárta véleménycikkét Whatley.
Ukrajna nem áll készen az EU-csatlakozásra, a Nyugat-Balkán nyugalma Magyarország stratégiai érdeke
Az ukrán uniós tagság erőltetése feszültségeket okoz a hosszú évek óta az EU kapujában toporgó Nyugat-Balkánon. Ukrajna viszont nem áll készen az EU-csatlakozásra, ezt egyre többen belátják Nyugaton is.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.