Olaszországban kétnapos népszavazás kezdődött a munkaügyi reformokról és a nem EU-s állampolgárok honosítási folyamatának felgyorsításáról – közölte az MTI. Fontos ugyanakkor, hogy az eredmények csak akkor lesznek kötelező érvényűek, ha a jogosult szavazók legalább fele részt vesz a referendumon.
A több mint 51 millió, szavazati jogra jogosult olyan munkajogi kérdésekben foglalhat állást, mint
a munkahelyi elbocsátással szembeni erősebb védelem, a magasabb végkielégítés, illetve a munkahelyi balesetek esetén a szigorúbb felelősségre vonás.
Az olaszok véleményt mondhatnak arról is, hogy szükség van-e felgyorsítani a honosítást, ami a jelenlegi tíz év helyett már öt év olaszországi tartózkodás után lehetővé tenné az állampolgárságot a nem uniós polgárok számára. A népszavazást a szakszervezetek és a baloldali ellenzék kezdeményezte. A Giorgia Meloni miniszterelnök vezette kormánykoalíció nem támogatja a részvételt, ami kétségessé teszi, hogy a szavazás érvényes lesz-e.
Az állampolgársági törvény módosítását támogató aktivisták szerint a törvény segíteni fog az országban nem európai uniós szülőktől született olaszoknak abban, hogy jobban beilleszkedjenek abba a kultúrába, amelyet már magukénak tekintenek – írta vasárnap megjelent riportjában a The Guardian. A baloldali brit lap egy Ghali nevű énekest idézett, aki Milánóban született tunéziai szülőktől, és online bejegyzésben sürgette az embereket a szavazásra, megjegyezve, hogy a vasárnap–hétfői népszavazás kudarcot vallhat, hacsak a jogosultak több mint fele nem vesz részt rajta. „Itt születtem, mindig itt éltem, de csak 18 éves koromban kaptam meg az állampolgárságot” – mondta Ghali, és igen szavazatot sürgetett a tartózkodási követelmény tíz évről öt évre való csökkentésére. Az új szabályok, ha elfogadják őket, körülbelül 2,5 millió külföldi állampolgárt érinthetnek, akik még mindig küzdenek az állampolgárságuk elismeréséért.
Giorgia Meloni miniszterelnök azt nyilatkozta, hogy bár megjelenik a szavazáson, de nem ad le szavazatot: ezt a baloldal természetesen antidemokratikusnak tartja, mivel nem segíti az érvényességhez szükséges küszöb elérését. „Míg a kormánykoalíció egyes tagjai nyíltan a tartózkodásra szólítottak fel, Meloni egy finomabb megközelítést választott” – mondta Wolfango Piccoli, a londoni Teneo tanácsadó cég elemzője. Ez egy újabb példa a védjegyévé vált védekezésre – tette hozzá. A támogatók szerint ez a változás az olasz állampolgársági törvényt számos más európai országéval összhangba hozná, elősegítve a hosszú ideje az országban élő lakosok nagyobb társadalmi integrációját. Emellett gyorsabb hozzáférést biztosítana a polgári és politikai jogokhoz, például a szavazati joghoz, a közalkalmazotti jogosultsághoz és az EU-n belüli szabad mozgáshoz.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.