BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok
null

Kivonul a Wagner csoport Maliból: véget ért a küldetés, de az orosz jelenlét nem csökken az afrikai országban

Teljesítették a küldetésüket az iszlamista lázadók ellen. Távozik a Wagner Maliból, de az orosz zsoldosok nem távoznak véglegesen: a hivatalos hadsereghez kötődő Afrika Hadtest folytatja a munkát a nyugat-afrikai országban.

A hírhedt Wagner orosz zsoldoscsoport pénteken bejelentette, hogy kivonul Maliból, miután három és fél év alatt sikeresen visszaszerezte a régiók feletti ellenőrzést az iszlamista lázadóktól, és megerősítette a katonai junta hatalmát – írta a Reuters.

wagner orosz zsoldos
Távozik a Wagner Maliból, de az orosz zsoldosok nem távoznak véglegesen: a hivatalos hadsereghez kötődő Afrika Hadtest folytatja a munkát a nyugat-afrikai országban / Fotó: AFP

A közleményt a csoport Telegram-csatornáján tették közzé, amelyben „teljesített küldetésről” számoltak be, hozzátéve: megölték a lázadó parancsnokokat és megtisztították a területet. A távozó zsoldosok sorsáról azonban nem árultak el részleteket.

A bejelentés időzítése különösen figyelemre méltó, hiszen az elmúlt hetekben több támadás is történt, amelyek során a becslések szerint több mint száz mali katona, valamint orosz zsoldos is életét vesztette. 

A támadásokért a Jama’a Nusrat ul-Islam wa al-Muslimin (JNIM) nevű dzsihadista csoport vállalta a felelősséget, köztük egy olyan robbantásért is, amely Maliban, Bamako közelében orosz és mali katonákat célzott meg.

A Wagner jelenléte Maliban 2021-ben vált döntővé, miután a két egymást követő katonai puccsot végrehajtó junta kiszorította az országban évtizede harcoló francia és ENSZ-erőket. Helyükre érkeztek az orosz zsoldosok, akiknek jelenléte nemzetközi vitákat váltott ki.

Csak az orosz zsoldosok távoznak, Moszkva nem megy sehová

Fontos azonban hangsúlyozni: a Wagner kivonulása nem jelenti az orosz katonai jelenlét végét az országban. A helyüket az Orosz Védelmi Minisztérium által támogatott, és a Wagner vezetőinek bukása után létrehozott új szervezet, az Afrika Hadtest veszi át. Ugyan a fókusz eltolódhat – az aktív harcok helyett inkább kiképzésre és felszerelésre koncentrálhatnak –, de az orosz befolyás tovább él Maliban.

Ulf Laessing, a német Konrad Adenauer Alapítvány szakértője szerint az Afrika Hadtest átállása „strukturáltabb” orosz jelenlétet jelent, és vélhetően a Wagner kontrollálatlan tevékenységének visszaszorítását célozza. A szervezet tagjainak többsége – becslések szerint hetven-nyolcvan százaléka – korábbi Wagner-zsoldos, így a katonai know-how és a tapasztalatok továbbra is az orosz érdekeket szolgálják.

Az ukránok Afrikában mentek neki a Wagner-csoportnak

Ukrajna és Oroszország nemcsak Európában, de Afrikában is összecsap. Az ukránok célja, hogy meggyengítsék a Wagner-csoport afrikai szárnyát, amely segít Moszkvának finanszírozni az ukrajnai háborút. Az ukránok bónusza pedig az, hogy bosszút állhatnak a háborús bűnöket elkövető orosz zsoldosokon.

 

 

 

Ajánlott videók

Továbbiak

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.