A hírhedt Wagner orosz zsoldoscsoport pénteken bejelentette, hogy kivonul Maliból, miután három és fél év alatt sikeresen visszaszerezte a régiók feletti ellenőrzést az iszlamista lázadóktól, és megerősítette a katonai junta hatalmát – írta a Reuters.
A közleményt a csoport Telegram-csatornáján tették közzé, amelyben „teljesített küldetésről” számoltak be, hozzátéve: megölték a lázadó parancsnokokat és megtisztították a területet. A távozó zsoldosok sorsáról azonban nem árultak el részleteket.
A bejelentés időzítése különösen figyelemre méltó, hiszen az elmúlt hetekben több támadás is történt, amelyek során a becslések szerint több mint száz mali katona, valamint orosz zsoldos is életét vesztette.
A támadásokért a Jama’a Nusrat ul-Islam wa al-Muslimin (JNIM) nevű dzsihadista csoport vállalta a felelősséget, köztük egy olyan robbantásért is, amely Maliban, Bamako közelében orosz és mali katonákat célzott meg.
A Wagner jelenléte Maliban 2021-ben vált döntővé, miután a két egymást követő katonai puccsot végrehajtó junta kiszorította az országban évtizede harcoló francia és ENSZ-erőket. Helyükre érkeztek az orosz zsoldosok, akiknek jelenléte nemzetközi vitákat váltott ki.
Fontos azonban hangsúlyozni: a Wagner kivonulása nem jelenti az orosz katonai jelenlét végét az országban. A helyüket az Orosz Védelmi Minisztérium által támogatott, és a Wagner vezetőinek bukása után létrehozott új szervezet, az Afrika Hadtest veszi át. Ugyan a fókusz eltolódhat – az aktív harcok helyett inkább kiképzésre és felszerelésre koncentrálhatnak –, de az orosz befolyás tovább él Maliban.
Ulf Laessing, a német Konrad Adenauer Alapítvány szakértője szerint az Afrika Hadtest átállása „strukturáltabb” orosz jelenlétet jelent, és vélhetően a Wagner kontrollálatlan tevékenységének visszaszorítását célozza. A szervezet tagjainak többsége – becslések szerint hetven-nyolcvan százaléka – korábbi Wagner-zsoldos, így a katonai know-how és a tapasztalatok továbbra is az orosz érdekeket szolgálják.
Az ukránok Afrikában mentek neki a Wagner-csoportnak
Ukrajna és Oroszország nemcsak Európában, de Afrikában is összecsap. Az ukránok célja, hogy meggyengítsék a Wagner-csoport afrikai szárnyát, amely segít Moszkvának finanszírozni az ukrajnai háborút. Az ukránok bónusza pedig az, hogy bosszút állhatnak a háborús bűnöket elkövető orosz zsoldosokon.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.