BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok
Szentkirályi Alexandra
Budapest, Fővárosi Közgyűlés
inkasszó, BKV, BKK

Szentkirályi Alexandra helyretette Karácsony Gergelyt: dől a lé a főváros kasszájába – hogyan lehet mégis csődben Budapest?

Évente százmilliárddal több pénzből gazdálkodhat Budapest vezetése, mégis csődhelyzetbe került a főváros – erre hívja fel a figyelmet Facebook-posztjában Szentkirályi Alexandra, a budapesti Fidesz frakcióvezetője. Szerinte érthetetlen, hogy miért kellett több tíz milliárdos kiadásba belevágnia a fővárosnak a Rákosrendező megvásárlásával, ha eleve tudta, hogy likviditási gondjai vannak.

Évente 100 milliárd forinttal több adóbevétele van a fővárosnak most, mint 2020-ban – ezzel kezdi posztját Szentkirályi Alexandra, a budapesti Fidesz frakcióvezetője, miután Karácsony Gergely főpolgármester hétfő délután bejelentette, sztrájkbizottságot alakítanak a fővárosi szakszervezetek , hogy nyomást gyakoroljanak a kormányra, amiért szerintük ellehetetleníti Budapest működését a szolidaritási hozzájárulási adó.

Budapest
Szentkirályi Alexandra helyretette Karácsonyt: dől a lé a főváros kasszájába, mégis csődben Budapest / Fotó: Hatlaczki Balázs

Dől a lé Budapest kasszájába, mégis csődben a főváros

Szentkirályi Alexandra emlékeztet: a főváros éves iparűzésiadó-bevétele 2020–2025 között 161 milliárd forinttal nőtt, miközben a szolidaritási hozzájárulás ugyanebben az időszakban 67 milliárd forint volt.

A kettő szummája tehát azt mutatja: évente tisztán majd százmilliárd forinttal több adóbevétele van a fővárosnak most, mint 2020-ban

állapítja meg a volt kormányszóvivő, és arra is felhívja a figyelmet, hogy a szolidaritási hozzájárulás nem „büntetés”, országszerte 858 nagyobb, szerencsésebb település fizeti a szerényebb költségvetésű önkormányzatoknak.

Ebből 857 meg tudja oldani, egyedül Karácsony panaszkodik, miközben rekordbevételei vannak.

Szentkirályi szerint Budapest vezetése már 2024 novemberében tisztában volt azzal, hogy 2025-ben 89 milliárd lesz a befizetendő összeg, mégis 50 milliárdos lyukat terveztek a költségvetésbe, majd aláírtak egy 50,9 milliárdos szerződést is Rákosrendezőre, plusz vállaltak rá 25 milliárdért rekultivációt is.

És most, hogy nem jön ki a matek, el akarják játszani az áldozatot – fogalmazott, hozzátéve, ha a Rákosrendező bedönti a város költségvetését, akkor Karácsony, Vitézy és a Tisza párt lesz a felelős. „Mert ők szavazták meg, és ők vállalták a költségvetési következményeket. Nem lehet egyszerre elverni a pénzt, és panaszkodni, hogy nincs.”

A Kúria döntése miatt kell fizetnie a fővárosnak

Karácsony talpa alatt azok után forrósodott fel a talaj, hogy május 21-én a Kúria jogerős ítéletet hozott abban a perben, amelyet a Fővárosi Kormányhivatal kezdeményezett még márciusban. A kormányhivatal szerint ugyanis szabálytalan Budapest költségvetése, mivel tavaly úgy fogadták el, hogy nem számoltak kormány által kivetett 89 milliárd forintos szolidaritási hozzájárulással, ebből összesen 50 milliárdot terveztek be a büdzsébe.

Ugyanakkor az ítéletet a kormányhivatal és a főváros is ellentétesen látja, míg Sára Botond szerint a szolidaritási hozzájárulás teljes összegét meg kell fizetnie a fővárosnak, az ehhez hiányzó összeget elő kell teremteni, addig a főváros határozottan tagadta, hogy jogszabályellenes lenne a költségvetés.

Mindenesetre május 28-án a Magyar Államkincstár 10,2 milliárd forintot inkasszált a főváros számlájáról.

Erre válaszul Karácsony bejelentette, hogy azonnali jogvédelmet kér a bíróságtól a Fővárosi Önkormányzat, illetve a likviditás megőrzése érdekében leállítják három fontos közszolgáltató kifizetését. Így

  • a Budapesti Közművek,
  • a Budapesti Közlekedési Központ (BKK)
  • és BDK Budapesti Dísz- és Közvilágítási Kft.

összesen nagyjából 9-10 milliárd forinttól esik el átmenetileg. Karácsony Gergely azt is hangsúlyozta, hogy a nehéz pénzügyi helyzetben likviditási munkacsoportot hoztak létre, amely naponta összeül, és értékeli az aktuális helyzetet.

Szintén le fognak ülni tárgyalni a Fővárosi Önkormányzat minden frakciójával, hogy közösen értékeljék a helyzetet, és megpróbáljanak megoldást találni. Legutóbbi posztjában arról írt Karácsony: a szakszervezetek azt kezdeményezik, hogy Orbán Viktorral tárgyaljon „a kormány politikájának következményeiről”.  

Ami pedig a sztrájkfenyegetést illeti, a Világgazdaság úgy tudja, hogy a dolgozók részéről a munkahelyek féltése motiválta a mai lépést, mivel úgy érzik, hogy nincs biztosítva a finanszírozása sem a BKV-nak, sem a többi fővárosi tulajdonú szolgáltatócégnek.

Hamarosan csődbiztos mehet a fővároshoz

Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter a Hír TV Bayer Show című műsorában vasárnap este úgy nyilatkozott, Budapest jelenleg a pénzügyi összeomlás előtt áll. Szerinte nem volt még példa arra, hogy a főváros ilyen mértékű csődhelyzetbe kerüljön, sem a sokat kritizált Demszky Gábor, sem más városvezető alatt.

Hangsúlyozta: a közszolgáltatások működését minden körülmények között biztosítani kell, de ez új, eddig nem alkalmazott beavatkozási módszereket igényelhet. 

A miniszter szerint elképzelhető, hogy hamarosan költségvetési felügyelőt vagy akár csődbiztost kell kinevezni, hogy a város működőképességét megőrizzék.

Ez példátlan lenne a rendszerváltás óta, egyúttal jelzi, milyen mély pénzügyi gödörbe navigálta Karácsony Gergely a fővárost. Gulyás szerint ehhez újszerű, rendkívüli megoldásokra lesz szükség, mert ilyen mértékű káoszhoz eddig még egyetlen főpolgármester sem juttatta Budapestet.

Ajánlott videók

Továbbiak

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.