A Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) a parajdi bányakatasztrófában érintett állami cégek vezetőinek azonnali leváltását követeli. A szervezet szerint elfogadhatatlan, hogy a Salrom állami sóipari vállalat, valamint a vízügyi hatóság irányítói továbbra is pozíciójukban maradjanak, miután súlyos mulasztásaik közvetlenül vezettek a környék vizeinek elsózásához és a turizmus szempontjából kulcsfontosságú sóbánya elárasztásához.
Tánczos Barna miniszterelnök-helyettes, az RMDSZ politikusa a szövetség Facebook-oldalán közzétett videóüzenetében hangsúlyozta:
Nem lehet tétlenül nézni, ahogy játszanak az emberek biztonságával és jövőjével.
A politikus szerint a Salrom és a vízügyi hatóság által koordinált sürgősségi munkálatok nem készültek el a meghatározott határidőre, miközben a térség települései ivóvízellátási gondokkal küzdenek a Kis-Küküllő elsózása miatt.
A júniusban történt katasztrófát az okozta, hogy a parajdi sóbánya fölött húzódó Korond-patak vizét elterelő munkák során – szakmai egyeztetés nélkül – eltávolították azokat a gátakat, amelyeket korábban nemzetközi szakértők javaslatára építettek. A következmény: a sós víz előbb a Korond-patakba, majd onnan a Kis-Küküllőbe került, gyakorlatilag kipusztítva a vízi élővilágot.
A bánya elárasztása nemcsak környezeti, hanem gazdasági katasztrófa is: a parajdi sóbánya Székelyföld egyik legfontosabb turisztikai célpontja volt, évente százezrek keresték fel, és több száz vendéglátóhely és munkavállaló alapozta rá a megélhetését. A jelenlegi állapotok szerint azonban a bánya működése hosszú időre ellehetetlenült.
A történtek miatt civil környezetvédők is léptek: Márk-Nagy János és Szabó Mátyás civilként büntetőfeljelentést tett a román legfőbb ügyészségen. Közleményük szerint a szennyezés „a folyók élővilágának teljes eltűnéséhez vezetett”, és a történtekért „hibás döntések és/vagy a felelős személyek tétlensége” tehető felelőssé.
A beadványban a „szennyező fizet” elv alapján kérik a felelősök kártérítési kötelezettségét, és hangsúlyozzák: elfogadhatatlan, hogy az állami vezetők törvénysértéseinek árát végül az adófizetők pénzéből fedezzék.
A válságkezelés kapcsán felmerült a sürgősségi munkálatok folyamatos késlekedése is: a kivitelezők először betonhiányra, majd hegesztési problémákra hivatkozva indokolták a munkák csúszását. Az RMDSZ szerint ezek a kifogások nem menthetik fel a felelősöket.
„A Salrom és a vízügy vezetőinek menniük kell, most!” – jelentette ki Tánczos Barna, jelezve, hogy ha a vezetők nem mondanak le önként, a politikai nyomásgyakorlás eszközeihez fognak nyúlni.
Parajdi sóbánya: döntenek a sorsáról, maga a román elnök irányít – Nicusor Dan megmutatta az A és a B tervet
A román legfelsőbb védelmi tanács két lehetséges megoldást vizsgál a parajdi sóbányával kapcsolatban: a régi bánya helyreállítását vagy egy új létesítmény kialakítását. A helyzet nemcsak gazdasági, hanem nemzetbiztonsági szempontból is súlyos következményekkel járhat.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.