BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok
null

Parajdi bányakatasztrófa: az RMDSZ és civilek is felelősöket követelnek

Civilek büntetőfeljelentést is tettek az állami mulasztások miatt. Az RMDSZ vezetőcserét sürget a parajdi bányakatasztrófa ügyében, ahol a felelőtlen döntések miatt súlyos környezeti és gazdasági károk keletkeztek.

A Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) a parajdi bányakatasztrófában érintett állami cégek vezetőinek azonnali leváltását követeli. A szervezet szerint elfogadhatatlan, hogy a Salrom állami sóipari vállalat, valamint a vízügyi hatóság irányítói továbbra is pozíciójukban maradjanak, miután súlyos mulasztásaik közvetlenül vezettek a környék vizeinek elsózásához és a turizmus szempontjából kulcsfontosságú sóbánya elárasztásához.

 parajdi bányakatasztrófa
Az RMDSZ vezetőcserét sürget a parajdi bányakatasztrófa ügyében, ahol a felelőtlen döntések miatt súlyos környezeti és gazdasági károk keletkeztek / Fotó: Veres Nándor / MTI

Tánczos Barna miniszterelnök-helyettes, az RMDSZ politikusa a szövetség Facebook-oldalán közzétett videóüzenetében hangsúlyozta: 

Nem lehet tétlenül nézni, ahogy játszanak az emberek biztonságával és jövőjével. 

A politikus szerint a Salrom és a vízügyi hatóság által koordinált sürgősségi munkálatok nem készültek el a meghatározott határidőre, miközben a térség települései ivóvízellátási gondokkal küzdenek a Kis-Küküllő elsózása miatt.

A júniusban történt katasztrófát az okozta, hogy a parajdi sóbánya fölött húzódó Korond-patak vizét elterelő munkák során – szakmai egyeztetés nélkül – eltávolították azokat a gátakat, amelyeket korábban nemzetközi szakértők javaslatára építettek. A következmény: a sós víz előbb a Korond-patakba, majd onnan a Kis-Küküllőbe került, gyakorlatilag kipusztítva a vízi élővilágot.

 

A bánya elárasztása nemcsak környezeti, hanem gazdasági katasztrófa is: a parajdi sóbánya Székelyföld egyik legfontosabb turisztikai célpontja volt, évente százezrek keresték fel, és több száz vendéglátóhely és munkavállaló alapozta rá a megélhetését. A jelenlegi állapotok szerint azonban a bánya működése hosszú időre ellehetetlenült.

Nem úszhatják meg a parajdi bányakatasztrófa felelősei

A történtek miatt civil környezetvédők is léptek: Márk-Nagy János és Szabó Mátyás civilként büntetőfeljelentést tett a román legfőbb ügyészségen. Közleményük szerint a szennyezés „a folyók élővilágának teljes eltűnéséhez vezetett”, és a történtekért „hibás döntések és/vagy a felelős személyek tétlensége” tehető felelőssé.

A beadványban a „szennyező fizet” elv alapján kérik a felelősök kártérítési kötelezettségét, és hangsúlyozzák: elfogadhatatlan, hogy az állami vezetők törvénysértéseinek árát végül az adófizetők pénzéből fedezzék.

A válságkezelés kapcsán felmerült a sürgősségi munkálatok folyamatos késlekedése is: a kivitelezők először betonhiányra, majd hegesztési problémákra hivatkozva indokolták a munkák csúszását. Az RMDSZ szerint ezek a kifogások nem menthetik fel a felelősöket.

„A Salrom és a vízügy vezetőinek menniük kell, most!” – jelentette ki Tánczos Barna, jelezve, hogy ha a vezetők nem mondanak le önként, a politikai nyomásgyakorlás eszközeihez fognak nyúlni.

Parajdi sóbánya: döntenek a sorsáról, maga a román elnök irányít – Nicusor Dan megmutatta az A és a B tervet

A román legfelsőbb védelmi tanács két lehetséges megoldást vizsgál a parajdi sóbányával kapcsolatban: a régi bánya helyreállítását vagy egy új létesítmény kialakítását. A helyzet nemcsak gazdasági, hanem nemzetbiztonsági szempontból is súlyos következményekkel járhat.

 

 

 

Ajánlott videók

Továbbiak

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.