BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

A győztesnek akár százmillió eurót is hozhat a Bajnokok Ligája-serleg

Az elődöntők visszavágóival folytatódik a Bajnokok Ligája, és ezen a szinten már nemcsak a dicsőség a tét, hanem több tízmillió euró sorsa is.

Holnap estére eldől, hogy melyik két csapat játssza idén a BL-döntőt, ugyanis kedden Juventus–Monaco, szerdán Real Madrid–Atlético Madrid visszavágókra kerül sor. A spanyolok a tavalyi finálét újrázzák, míg a másik ágon az olaszok két év után juthatnak ismét döntőbe, a Monaco pedig legutóbb – először és eddig utoljára – 2004-ben szerepelt a legrangosabb európai kupasorozat döntőjében. A mostanival együtt a legutóbbi tíz fináléból hatban volt spanyol csapat – ha pedig szerepelt spanyol a döntőben, akkor mindig nyert is.

Ha a döntős együtteseket összevetjük a Deloitte nemzetközi tanácsadó cég Football Money League című kiadványában szereplő rangsorral, jól látható, hogy a BL a legtehetősebb csapatok játszótere. Az összeállítás alapját a klubok bevételei adják: a legutóbbi bajnoki évadot (2015–16) nézve a Manchester Unitednek volt a legtöbb bevétele, mintegy 689 millió euró, amivel a Real többéves elsőségének vetett véget. Az MU-t a Barcelona (620,2 millió euró) és a Real (620,1) követte a dobogón, majd a bevételi rangsorban jött a Bayern (592), a Manchester City (524,9), a PSG (520,9), az Arsenal (468,5), a Chelsea (447,4), a Liverpool (403,8) és a tizedik helyen a Juventus (341,1). Ebből a tíz csapatból csak a Man. City, a PSG és az Arsenal nem játszott BL-döntőt a legutóbbi tíz évben.

A topcsapatok bevételei folyamatosan emelkednek: az első három klub bevétele több mint a duplájára nőtt egy évtized alatt. A most hatodik PSG pedig az 500 millió euró feletti bevételével öt évvel ezelőtt bőven a lista élén végzett volna. Az sem véletlen, hogy mindig ugyanazon csapatokat emlegetik a leggazdagabbak között: ezen még az Európai Labdarúgó-szövetség (UEFA) pénzelosztási rendszere is erősít, azaz egyre csak nyílik az olló a tehetősebb és a szegényebb klubok között. Mert azok a csapatok, amelyek folyamatosan szerepelnek a BL-ben, eurómilliókkal gazdagodnak minden évben.

Hogy mennyit is jelent közel kerülni a tűzhöz, jól példázza a Leicester City története. Tavaly szinte csodával ért fel, hogy az esélytelen kiscsapat története során először megnyerte a Premier League-t, majd első nekifutásra rögtön a BL negyeddöntőjéig menetelt, ahol az Atlético állította meg. A brit sajtó már ki is számolta, hogy csak a pénzdíjaknak köszönhetően közel 30 millió fontot kerestek, ami kiegészülve a tévés jogdíjakkal mintegy 66,15 millió font, majdnem 80 millió euró.

A Deloitte-elemzés utolsó, 30. helyén álló csapat az olasz Napoli, melynek 142,7 millió eurós bevételt számolt a tanácsadó cég. A Leicester csak a BL-ből összeszedte ennek több mint a felét. Persze az is igaz, és jól jelzi a Premier League erejét – amely nyolc csapatot ad erre a listára –, hogy a Leicester történelmi bajnoki címének köszönhetően rögtön a lista 20. helyére ugrott a semmiből, 172,1 millió eurós bevétellel.

A BL tehát nem csupán egy kupasorozat, hanem egy igen vastag pénztárca is. Az elődöntős részvételért 7,5 millió euró jár, a döntőben a vesztes 11 milliót, míg a győztes 15,5 millió eurót kap. Az idei győztes csak a pénzdíjakból összesen körülbelül 55 millió eurót fog keresni, ami kiegészülve a tévés jogdíjakkal akár 100 millió euró fölé is emelkedhet.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.