BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Macron nyert az exit pollok szerint

Emmanuel Macron lesz az új francia köztársasági elnök a tegnapi választás első eredményei szerint. Az exit pollok alapján a szavazatok 65-66 százalékát vitte el a centrista jelölt. Marine Le Pen 34-35 százalékot kaphatott.

Emmanuel Macron szinte biztosan megnyerte a francia elnökválasztást, a szavazatok körülbelül kétharmadát ugyanis ő zsebelte be az első eredmények szerint. A piaci reakciók előreláthatóan visszafogottabbak lesznek, az első forduló utáni hurráoptimizmus aligha ismétlődik meg, hiszen a befektetők már tényként kezelték Macron győzelmét. Ebben nagy szerepe volt annak is, hogy az amerikai, illetve a brit közvélemény-kutatók kudarcával szemben a franciák már az első fordulóban egész pontosan előrevetítették az eredményeket. Macron győzelmére azonban árnyékot vet, hogy programjának kivitelezéséhez a parlamenti többséget is meg kell szereznie.

Macron fiatal politikai pártja azonban még ki sem nevezte jelöltjeit a június közepén esedékes választásokra, miközben az ellenfelei már hónapok óta kampányolnak országszerte. Akkor sem lesz könnyű dolga Macronnak, ha sikerül koalíciós partnert találnia. A kampányban nemegyszer hangsúlyozta, hogy kitart majd a maastrichti deficit- és államadóssági célok mellett, ami egyben azt is jelenti, hogy aligha számíthat a piac érdemi gazdasági stimulusokra. Macron azt is megígérte, hogy 60 milliárd euróval csökkenti a központi kiadásokat az új parlamenti ciklus során, ezen belül 15 milliárd euróval zsugorítja az egészségügyre szánt keretet is, ami sokak nemtetszését válthatja ki. A legambiciózusabb terve, hogy a jelenlegi 33 százalékról 25 százalékra csökkenti a társasági adót. A legfrissebb adatok szerint a nagyvállalatok átlagosan 22 százalékos adót fizetnek, míg a kisebb cégek terhe közelít a 30 százalékhoz. A lépéssel tehát a kkv-k járnának jól, ami nem titkolt célja Macronnak, hiszen ezen cégek járulnak hozzá leginkább a foglalkoztatottság növeléséhez és az innovációhoz.

Macron kiadás- és adócsökkentő intézkedéseivel a gazdasági szereplőknek kedvez, azzal a céllal, hogy egy technokrata jóléti államot hozzon létre. Ilyen alapon sokan már a brit Tony Blairhez hasonlítják, aki egy prosperáló gazdaságot vezetett a csatorna másik oldalán. Ám Blair sikeréhez szükség volt egy Margaret Thatcherre is. Franciaországnak azonban nem volt vasladyje, így lehet, hogy Macron most a piacok nagy kedvence, ám nincs kizárva, hogy később sok lesz majd a csalódott befektető.

Ezzel együtt Macron győzelme rövid távon megnyugvást hoz a piacokra, ami az euró erősödéséhez vezethet. Az európai instrumentumok összességében is jó időszak elé néznek, az Egyesült Államokban a vártnál lassúbb ütemben haladnak a reformok, és miközben a Fed két idei kamatemelését már beárazták a piacok, az Európai Központi Bank várható lépéseivel kapcsolatban még csak most kezdődnek a spekulációk. A sokak által várt paritás a dollár-euró árfolyamában Macron győzelme után már aligha lesz meg, sőt az elemzők többsége úgy véli, a jegyzés felugorhat az 1,10-os szintre. Mindez lendületet adhatna a feltörekvő devizáknak, köztük a forintnak is. Az első forduló után látványos ünneplésben törtek ki a befektetők, a francia kötvények hozamkülönbsége a német bundokkal szemben 70 bázispontról 25 bázisponttal, az idei év legalacsonyabb szintjére esett. De szárnyra kaptak a tőzsdék is, a párizsi CAC 40 index volatilitását mérő mutató 27 százalékról 19 százalékra mérséklődött.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.