BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Brüsszel nem hajlandó tovább alkudozni

A Brit Iparszövetség támogatja a Brüsszellel kötött kilépési megállapodáster­vezetet, mert minden megoldást jobbnak tart a hard Brexitnél.

A brit gazdasági vezetőket igyekezett megnyugtatni hétfőn Theresa May, aki beszédet mondott az iparszövetség (CBI) éves kongresszusán. A kormányfő szerint az Európai Unióval megkötött és a kormány által múlt héten elfogadott kilépési megállapodástervezet szégyentelenül a brit gazdaság jövendőbeli sikerességét helyezte minden más elé. Megismételte, hogy a kétoldalú kapcsolatokról kötendő egyezmény tarifamentes áruforgalmat biztosít majd az EU-val, és annak része lesz egy ambiciózus vámmegállapodás.

Kiemelte a migráció korlátozásának fontosságát is. A Brexit után teljes mértékben a brit kormány hatáskörébe tartozik majd annak eldöntése, hogy kik dolgozhatnak az országban, és az EU-ból érkezők szakképzettségüktől vagy szakmai tapasztalataiktól függetlenül többé nem „állhatnak a sor elejére”.

A CBI ugyan jobb híján támogatja a kilépési megállapodást, Carolyn

Fairbairn vezérigazgató azonban emlékeztetett, hogy a bizonytalanságok miatt a brit cégek elhalasztják a beruházásaikat, a befektetések pedig elvándorolnak az országból. Nem ért egyet a bevándorlás korlátozásával sem, mert az munkaerőhiányt okoz majd az országban. A bizonytalanságot egyébként az is jól tükrözi, hogy októberben történelmi mélypontra süllyedt a brit üzleti hangulatindex: az IHS Markit gazdaságkutató intézet jelentése szerint a magáncégek 32 százaléka tervezte csak, hogy növeli üzleti aktivitását a következő tizenkét hónapban a júniusi 39 százalékhoz képest.

Míg a kormányfő a megkötött kilépési egyezményt igyekszik „eladni”, addig a keményvonalas Brexit-pártiak és az ellenzéki Munkáspárt is új megállapodást követel Brüsszellel. Michel Barnier, az Európai Bizottság főtárgyalója azonban tegnap megismételte, hogy ez nem lehetséges. Szerinte a tervezet tisztességes és kiegyensúlyozott, és azt hétfői ülésükön támogatásukról biztosították a maradó 27 tagállam uniós miniszterei is. A mostaninál nem lehet jobb egyezséget kötni – hangsúlyozta Michael Roth német Európa-ügyi miniszter, és elvetette a tárgyalások újranyitásának lehetőségét Peter Altmaier német gazdasági miniszter, valamint Leo Varadkar ír kormányfő is. A miniszterelnök az RTÉ ír közszolgálati rádió- és televíziótársaságnak adott interjúban közölte azt is, hogy Dublin nem fontolgatja a határellenőrzés visszaállítását Észak-Írországgal abban az esetben sem, ha a kilépési megállapodás nem nyeri el a brit parlament jóváhagyását.

Ez a kérdés egyszerűen nem szerepel a lehetséges opciók között – tette hozzá. A rendezetlen Brexit az EU tagállamai közül Írországnak okozná a legtöbb kárt, a bizonytalanságok miatt a tízéves államkötvények német papírokhoz viszonyított hozamkülönbsége pénteken, zárás után 5 és fél hónapos csúcsra, 65,5 bázispontra ugrott, és hétfő reggel is 61 bázispont körül mozgott.

Milánóból kereskedik majd kötvényekkel a londoni börze

A londoni tőzsde (LSE) még a Brexit előtt a brit fővárosból Milánóba költözteti az európai államkötvényekkel kereskedő részlegét, jelentették be hétfőn. Az LSE elektronikus platformja, az MTS Cash átlagosan napi 13,4 milliárd euró értékben kereskedik kötvényekkel, ezek mintegy 20 százaléka kerül át Olaszországba. A Reuters beszámolója szerint a brit államkötvényekkel továbbra is Londonból kereskednek majd.

 

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.