A font 0,7 százalékkal erősödött a dollárhoz és 0,2 százalékkal az euróhoz képest, miután az Európai Unió luxembourgi székhelyű bíróságának főtanácsnoka közölte: Nagy-Britannia egyoldalúan visszavonhatja kilépési szándékát egészen addig, amíg hivatalosan életbe nem lép a Brüsszellel kötött Brexit-megállapodás. Campos Sánchez-Bordona spanyol főtanácsnok álláspontja ugyan jogilag nem kötelező érvényű, de általában tükröződik a bíróság végső ítéletében, ami a következő hetekben várható. Brit politikusok, jogi szervek és a skót bíróság kérte a kérdés megválaszolására az uniós bíróságot, Theresa May szóvivője viszont megerősítette, hogy a kormánynak nem áll szándékában megállítani a kilépés folyamatát.
A kilépési szándék bejelentésének visszavonása lehetőséget nyújtana az Egyesült Királyságnak arra, hogy az EU tagja maradjon, ahelyett, hogy elfogad egy számára előnytelen megállapodást. Még nem került le a napirendről egy második népszavazás lehetősége sem, az ezt kérő petíciót másfél millió ember írta alá, és a héten adták át a miniszterelnöki hivatalnak. Az alsóház tegnap, lapzárta után kezdte meg az egyezmény tárgyalását, a ház pénzügyi bizottsága pedig meghallgatta Mark Carney-t, a jegybank kormányzóját. A Bank of England (BoE) múlt szerdán hozta nyilvánosságra a bizottság számára készített, több forgatókönyvet vizsgáló jelentését, amelyből kiderült, hogy a megállapodás nélküli kilépés esetén a brit GDP 8 százalékkal zuhanna a 2019 első negyedévére várható szinthez képest. Ez azt jelenti, hogy sokkal súlyosabb recesszióba zuhanna a gazdaság, mint a tíz évvel ezelőtti pénzügyi válság idején, amikor 6,25 százalékkal zsugorodott. A font 25 százalékkal gyengülne, a munkanélküliség majdnem a duplájára, az infláció pedig a célszintnek több mint a háromszorosára emelkedne. A font 25 százalékos gyengülése mellett az élelmiszerárak 10 százalékkal emelkedhetnek – figyelmeztetett tegnap Carney, aki arra is felhívta a figyelmet, mekkora kikötői felfordulással járna a szabályozatlan kilépés. A brit kikötők ugyanis nincsenek felkészülve arra, hogy a Világkereskedelmi Szervezet szabályrendszere szerint bonyolítsák az exportot és az importot, ami a vámok megjelenését és vámellenőrzések bevezetését eredményezné a vámmentes kétoldalú kereskedelemben az EU-val. A megállapodás nélküli, úgynevezett kemény Brexit esetén a brit vállalatok termelése is erősen, 2,5-6,9 százalékkal visszaesik – derült ki a Bank of England tegnap nyilvánosságra hozott felméréséből, amelynek során 369 céget kérdeztek meg. Leginkább a légi- és az autóipar aggódik amiatt, hogy miképp birkózna meg ezzel a helyzettel.
Ha azonban a parlament elfogadja az Európai Unióval kötött megállapodást – amire egyelőre kevés az esély –, és így lesz átmeneti idő felkészülni, akkor 0,8-2,9 százalékkal nőne a termelés. A BoE apokaliptikus előrejelzésével egyébként nemcsak a képviselők egy része nem ért egyet, hanem Mervyn King sem, aki éppen a 2008-as pénzügyi válság idején volt a bank kormányzója. A Bloombergnek írt cikkében King kétségbe vonta, hogy a megállapodás nélküli kilépés durva recesszióval járna, mert szerinte a BoE alaptalanul feltételezi, hogy a kereskedelmi forgalom visszaesése miatt csökkenni fog a brit vállalatok termelékenysége, és évekig tart majd a felfordulás a határokon a vámellenőrzések miatt. Kingnek azonban még ennél is rosszabb a véleménye a Brüsszellel kötött megállapodásról, szerinte a legnagyobb fokú hozzá nem értésről tanúskodik, és az ország érdekeinek elárulása, emiatt el kell utasítani.
A kemény Brexit
6,9
százalékkal is visszavetheti a vállalatok termelését
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.