BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Theresa May tovább húzza az időt

Január közepéig folytatódik a Brexit körüli bizonytalanság, ami egyre jobban nyomasztja a brit gazdaságot és a fogyasztókat.

A január 7-én kezdődő következő ülésszakon folytatja a brit alsóház az Európai Unióval kötött kilépési megállapodás tárgyalását, és a következő héten szavaz róla – jelentette be Theresa May a képviselők előtt. A miniszterelnök beszámolt a múlt heti brüsszeli EU-csúcsról, amelyen semmiféle engedményt nem sikerült kicsikarnia az ír–északír határral kapcsolatos tartalékmegoldásról. Az ír–északír határellenőrzés újbóli bevezetésének elkerülésére kidolgozott mechanizmus a megállapodás legvitatottabb pontja, amely miatt a jelenlegi állás szerint semmi esély nincs az 585 oldalas egyezmény elfogadására az alsóházban.

May megismételte, hogy ez a kilépési egyezmény a legjobb és az egyetlen lehetséges megállapodás. A kormány mindenesetre keddi ülésén felgyorsítja a felkészülést arra az eshetőségre is, ha az ország megegyezés nélkül kényszerülne elhagyni az EU-t – tette hozzá. May az egyre erősödő nyomás ellenére változatlanul úgy véli, hogy helyrehozhatatlan politikai kárt okozna egy esetleges újabb népszavazás a brit EU-tagságról. Egy képviselői kérdésre válaszolva kijelentette: nem támogatja a kilépési folyamat felfüggesztését sem.

A szavazás elhalasztása a karácsonyi szünet utánra azt jelenti, hogy továbbra is marad a bizonytalanság. Pedig a Brexit egyre jobban nyomasztja a brit fogyasztókat is, idén szinte minden hónapban kevesebbet költöttek az előző havihoz képest. Különösen nagy volt a visszaesés novemberben, és ezen a Black Friday sem segített: éves összevetésben 0,7 százalékkal esett vissza a fogyasztás az októberi 0,2 százalékos csökkenés után, mint arról beszámolt tegnap a Visa. Ez az adat is arra utal, hogy az év vége felé egyre lassul a brit gazdaság.

Az internetes vásárlás növekedése is visszafogottabb, bár változatlanul meghaladja a boltit. A ruházkodásra, szórakozásra, közlekedésre és kommunikációra költött összegek 2 százalékot meghaladó mértékben csökkentek novemberben, csak a bárok és éttermek forgalma nőtt jelentősen, 5,1 százalékkal. Felhőtlenül ennek sem örülhetnek, a fogyasztás visszaesése miatt ugyanis 1219 éttermet kellett bezárni az év első kilenc hónapjában, 24 százalékkal többet, mint a tavalyi év azonos időszakában. „Járványos méretet öltöttek az étterembezárások, ennek a hatása szinte minden nagyobb város központjában érzékelhető” – mondta a Reutersnek Jeremy Wilmont, a világ egyik legnagyobb könyvelő- és üzleti tanácsadó hálózata, a Moore

Stephens szerkezetváltással és csődökkel foglalkozó vezetője. A szektor helyzetét tovább nehezíti a bérek, valamint az élelmiszer- és italárak emelkedése is – az utóbbiak oka a font gyengesége.

A Brexit negatív hatással van az ingatlanárakra is, a meghirdetett lakások átlagára a december 8-ával zárult négy hétben 1,5 százalékkal esett vissza az előző havihoz képest, éves bázison országszerte 0,7, Londonban pedig 1,1 százalékos a csökkenés. A Rightmore ingatlaniroda szerint ez a legnagyobb zuhanás 2012 óta. Összehasonlításképpen: a Brexitről döntő népszavazás előtt az ingatlanárak évi 7 százalékkal emelkedtek.

A fogadóirodáknál a második népszavazás a nyerő

A brit fogadóirodáknál egyre kisebb odsszal lehet tenni a Brexitről szóló második népszavazásra, az ország egyik legnagyobb bukmékere,

a William Hill már egyenesen ezt tartja a legvalószínűbb kimenetelnek; 54 százalékos esélyt ad neki. Arra viszont csak 5:2-es aránnyal lehet náluk fogadni, hogy Theresa May kormányfőnek sikerül elfogadtatnia

a kilépési megállapodást. | VG

 

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.