BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Továbbra is nyomasztja a bizonytalanság a bankszektort

A brit tőzsde is meglovagolta a nemzetközi jó hangulatot, az FTSE napközben 2 százalék körül emelkedett, és a font árfolyama is stabilizálódott, valamivel a 20 hónapos mélypontja fölött. A bankszektor és az elsősorban belső fogyasztásra gyártó vállalatok részvényei azonban tegnap is gyengültek a Brexit körüli bizonytalanságok miatt. Megállapodás nélküli kilépés esetén a brit tőzsde akár 25, az európaiak pedig 10 százalékot is zuhanhatnak – figyelmeztetett a világ egyik legnagyobb befektetési szolgáltatója, az amerikai MSCI. A Morningstar adatszolgáltató szerint elsősorban a bankok, autógyárak, szupermarketek és légiforgalmi társaságok részvényei zuhanhatnak, az autóiparban a visszaesés átlagosan 14 százalékos lehet. A Goldman Sachs elemzői is arra számítanak, hogy erősödni fog a brit eszközök volatilitása, a piac ugyanis több lehetőséget is beáraz, így a többi között a megállapodás nélküli kilépést, a megkötött egyezmény utolsó pillanatban történő parlamenti jóváhagyását és egy esetleges újabb népszavazás kiírását is.

Azt pedig még nem tudni, mi lesz, miután a brit kormány elhalasztotta a keddi szavazást a Brüsszellel kötött megállapodásról. Theresa May miniszterelnök az uniós tagállamokban próbál engedményeket kicsikarni, bár nem tudni, mit remél, miután Jean-Claude Juncker, az Európai Bizottság és Donald Tusk, az Európai Tanács elnöke is egyértelműen közölte, hogy nem lehet szó a megállapodás újratárgyalásáról, legfeljebb egy újabb dokumentum elfogadásáról, amelyben tisztáznának egyes kérdéseket.

May először Hágába utazott, ahol együtt reggelizett Mark Rutte kormányfővel, majd Angela Merkel német kancellárral ebédelt. Egyik megbeszélésről sem adtak ki hivatalos közleményt, a holland miniszterelnök is csak annyit árult el, hogy hasznos párbeszédet folytattak a Brexittel kapcsolatos legutóbbi fejleményekről. A holland számvevőszék egyébként a héten hozta nyilvánosságra, hogy az országnak két év alatt 2,3 milliárd eurónyi többletköltséget jelentene a rendezetlen Brexit. Hága az Egyesült Királyság egyik legnagyobb uniós partnere, a kétoldalú kereskedelem értéke évi 22,7 milliárd eurót tesz ki, ami a holland GDP 3,1 százaléka. Németország számára még nagyobb a tét, hiszen Nagy-Britannia a negyedik legjelentősebb exportpiaca évi 85,5 milliárd eurós forgalommal és 48,6 milliárd eurós német többlettel.

Brüsszel egyébként a következő hetekben a biztonság kedvéért véglegesíti a megállapodás nélküli Brexitre vonatkozó terveket – jelentette be a dublini parlamentben Leo Varadkar ír kormányfő.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.