Stabilizálódott a dinár árfolyama tavaly, nem voltak nagyobb ingadozások, az euróhoz mérten a 118,2–118,5 dinár közötti sávban mozgott a szerb fizetőeszköz. A dinárban jegyzett megtakarítások, a bankbetétek növekvő tendenciát mutatnak, miközben az infláció továbbra is alacsony szinteken áll. A bankoknál a nem teljesítő hitelek aránya számottevően csökkent, a korábbi 10 százalék körüli szintről 6,3 százalékra. Az ország devizatartalékai meghaladják a 11 milliárd eurót.
Elemzők szerint a dinár stabilitásában nagy szerepet játszik a külföldről érkező nagy mennyiségű deviza. A Szerb Nemzeti Bank adatai szerint 2018. november végéig több mint 3,1 milliárd eurót utaltak haza a külföldön dolgozó szerb vendégmunkások, ami 17,5 százalékkal több, mint 2017 azonos időszakában. Összehasonlításként: ez magasabb, mint az ország teljes agrárexportja. Az összegek nagy része Németországból, Svájcból, Ausztriából és Franciaországból érkezett a jegybank szerint, az átutalások 80 százaléka euróban történt. A vendégmunkások 200–2000 euró közötti összegeket küldtek haza családjuknak.
A Szerb Nemzeti Bank közleményében kitért arra is, hogy a statisztikák elkészítése során a Nemzetközi Valutaalap fizetési mérlegre alkalmazott módszertanát használják fel. A személyes átutalások alatt vezetett tételek pedig magukban foglalják a dolgozók átutalásait, a külföldről átutalt nyugdíjakat és egyéb szociális juttatásokat, valamint a külföldről érkező segítséget és az ajándék címén átutalt összegeket is.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.