Felemás volt a brit alsóház kedd esti Brexit-szavazásának piaci fogadtatása. A font közel kéthavi csúcsára, az euróval szembeni 0,86-os keresztárfolyamra erősödött a szavazás után, pedig előtte még érdemben gyengült. A londoni FTSE 100 enyhe, 0,5 százalékos mínuszban volt napközben, a gyengülést a nemzetközi piacokon jelen lévő vállalatok vezették, amelyek bevételeinek árt az erősödő font. A kötvénypiacon érződött a bizonytalanság, a hozamok rövid és hosszú oldalon is 6-8 bázispontot emelkedtek, ahogy a befektetők túladtak az eszközeiken.
A részvénypiaci fogadtatás enyhébb volt, mint arra többen számítottak. Móró Tamás, a Concorde Értékpapír Zrt. vezető stratégája lapunknak úgy fogalmazott: a Brexit-megállapodás elutasítottsága nem tegnap dőlt el, a piac már beárazta az egyezmény bukását, legfeljebb a parlamenti elutasítottság mértéke volt meglepetés. A piac optimista, mert közelebb került annak lehetősége, hogy végül a britek az unióban maradnak. Az elemző szerint a brit részvénypiac kivárásra játszik, de a többi
európai piacon sem látni nagyobb mozgásokat. A londoni piaci ralit a belföldre termelő és szolgáltató építőipari vállalatok, a Persimmon és a Taylor Wimpey vezetik, amelyek bevételeinek jót tesz a szavazás óta erősödő font. A globális piacokon jelen lévő, londoni székhellyel rendelkező cégeknek, amelyeknek a forgalma dollárban van, és amelyek nincsenek kitéve a belföldi bizonytalanságnak, árt, ha erősödik a hazai deviza. Az Unilever és a Diageo, a két globális piacra is szolgáltató vállalat például bő 1 százalékos mínuszban volt napközben. A kis- és közepes kapitalizációjú részvények közt is hasonló volt a megoszlás: a hazai piacra termelő vállalatok részvényei enyhén drágultak, míg a nemzetközi jelenléttel rendelkezők veszteséget könyveltek el. Móró a devizahatástól függetlenül megjegyezte: a nemzetközi piacokra termelő cégek jóval kevésbé vannak kitéve a Brexit okozta visszaesésnek, mint azok, amelyek fő piacai brit földön van. Ha egy vállalatnak csak központja van Angliában, de más piacokra termel, nem érinti annyira a belföldi gazdasági lassulás.
A font, annak ellenére, hogy korábban borítékolták a végeredményt, a szavazás ideje alatt fokozott kilengést mutatott: előtte csaknem 1 százalékot gyengült az euróval szemben, majd kéthavi rekordra erősödött. Buró Szilárd, az Equilor Befektetési Zrt. pénzügyi innovációs vezetője hangsúlyozta: az elmúlt években többször előfordult, hogy szinte teljesen beárazott események is komoly kilengéseket okoztak az árfolyamokban. A devizakereskedők optimistábban látják a jövőt, valamivel nőtt annak az esélye, hogy nem lesz Brexit márciusban. A szakértő lapunknak ismertette: a 2016-os Brexit-szavazás okozta bizonytalanság után sokáig döntő többségben voltak a short pozíciók a fontpiacon, de ez mára megfordulhatott, ez látszódhat a keresztárfolyamon is.
Buró a kötvénypiaci mozgásokról megjegyezte: a 6-8 bázispontos emelkedés nem hoz óriási eladási hullámot. „Nem mondhatjuk, hogy pánikszerűen szabadulnának a befektetők az eszközeiktől, a hozamemelkedés csak enyhe bizonytalanságot okoz a kötvénykereskedők közt” – tette hozzá. Az emelkedő hozamkörnyezet azonban vélhetően nem lesz elszívó hatással az alacsonyabb hozamú német eurókötvények piacára.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.