BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Trump meghosszabbította az Oroszország elleni szankciókat

Nem várt Donald Trump a mai határidőig, és egy évvel meghosszabbította az Oroszország ellen az ukrajnai helyzet miatt elrendelt szankciókat. Az amerikai elnök a még 2014-ben Barack Obama által kezdeményezett intézkedéscsomagot változatlanul hagyta, az indoklás sem módosult sokat: Ukrajna demokratikus berendezkedésére, szuverenitására és területi integritására hivatkozik.

Az Európai Unió is újabb szankciók bevezetését fontolgatja Oroszország ellen – közölte még február közepén Federica Mogherini, az EU kül- és biztonságpolitikai főképviselője, a Krímnél foglyul ejtett 24 tengerésszel kapcsolatosan. A büntetőintézkedéseket, amelyek a Kercsi-szorosban történtekre válaszolnak, pillanatnyilag az uniós államok véleményezik, és Mogherini szerint hamarosan életbe is léphetnek. Az elmúlt öt évben az EU – az Egyesült Államokhoz hasonlóan – folyamatosan megújította Oroszország elleni szankcióit. Legutóbb, március 4-én, az unió az ukrajnai közpénzek felhasználásával kapcsolatos intézkedéseket frissítette.

Ugyanebben az időszakban az Egyesült Államok öt szenátora is nyilvánossá tette törvényjavaslatát, amelyről DASKA (Defending American Security from Kremlin Aggression Act) néven már tavaly nyár óta lehetett hallani. A 104 oldalas dokumentumot, amelyet Lindsey Graham dél-karolinai és Bob Menendez New Jersey-i szenátor jegyzett, tavaly augusztusban elutasította a kongresszus, most azonban új változatban kerül a döntéshozók elé. Célja továbbra is az, hogy radikálisan szankcionálja az orosz bank- és energiaszektort, valamint szabályozza az amerikai magán- és jogi személyek finanszírozási lehetőségeit az orosz államadóssággal kapcsolatban. Az amerikai választási rendszer megvédésére és a kiberbiztonság megőrzésére kiterjedt intézkedésrendszert tartalmaz. A sajtóba többek között azért is került be, mivel minden amerikai entitás számára megtiltaná, hogy kilencven napnál hosszabb lejáratú orosz államkötvényt vásároljon.

A tavalyitól eltérően most úgy látszik, a kongresszusban erősebb támogatás övezi a DASKA 2019 javaslatot, és ezt az amerikai külpolitika megváltozott attitűdje is támogatja. A törvénytervezetet február 13-án mutatták be a plénum előtt, most a bizottságok elé került megvitatásra, de a Skopos Labs véleménye szerint csak 7 százalék az esélye, hogy átmegy a teljes jogalkotási folyamaton, és elfogadják. Az orosz gazdaságfejlesztési minisztérium adatai szerint tavaly az ország számára a legnagyobb veszteséget – 2,42 milliárd dollárt – az EU által bevezetett intézkedések okozták, a második helyen az Egyesült Államok áll 1,17 milliárd dollárral.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.