Lejtmenetbe taszította az európai légitársaságokat az EasyJet bejelentése, hogy a Brexit és a makrogazdasági környezet körüli bizonytalanságok miatt a várakozásokat is meghaladóan visszaeshet a helyfoglalások száma, a jegyárak pedig csökkenhetnek a következő hat hónapban, ez már magában foglalja a nyári turistaszezont is. A kereskedés kezdetén a fapados légitársaság részvényei majdnem 8 százalékkal gyengültek, de a negatív hatás kiterjedt a Ryaniarre, a British Airways és a spanyol Iberia tulajdonosára, az IAG-re, az Air France KLM-re és a német Lufthansára, valamint a Thomas Cook és a TUI utazásszervező irodára is. Az EasyJet már a márciussal zárult hat hónapban is 275 millió fontos adózás előtti veszteséget volt kénytelen elkönyvelni. A Brexit körüli bizonytalanságoknak pedig még nincs végük. A londoni alsóház lapzártánk után szavazott ismét a kormány által az Európai Unióval kötött kilépési megállapodás alternatíváiról. Szóvivője szerint Theresa May kormányfő a szavazás eredményének ismeretében dönt a további lépésekről. Az EU április 12-ig adott határidőt az Egyesült Királyságnak arra, hogy új tervvel álljon elő, és Jean-Claude Juncker, az Európai Bizottság elnöke az olasz közszolgálati tévének adott interjúban figyelmeztetett, hogy fogytán az EU türelme.
A brit gazdaság a Goldman Sachs legfrissebb becslése szerint a GDP-jének majdnem a 2,5 százalékát veszítette el a 2016-os népszavazás óta a korábbi növekedési pályához képest, és a Brexit ára nagyjából heti 600 millió fontot tesz ki. Az amerikai befektetési bank 15 százalékra teszi a rendezetlen kilépés esélyét, és ebben az esetben arra számít, hogy az Egyesült Királyságban jelentősen visszaesik majd a termelés, és élesen zuhanni fog a font árfolyama. Az európai országok reál GDP-vesztesége elérhetné az 1 százalékot. A brit vállalatok fejlett ipari országokban eddig soha nem tapasztalt mértékben halmoztak fel árukészleteket márciusban a Brexitre készülve, aminek hatására az előző havi 52,1 pontról 55,1-re emelkedett az IHS Markit feldolgozóipari beszerzésimenedzser-indexe a várt 51 helyett.
A kemény Brexittől tart Németország
A német gazdaság 0,7 százalékkal nőhet az idén, ha az Egyesült Királyság megállapodás nélkül lép ki az Európai Unióból – közölte hétfőn a Német Iparszövetség (BDI) elnöke. „A brit gazdaság súlyos recesszió elé néz. A rendezetlen kilépés legalább fél százalékponttal visszafogja majd a német növekedést” – figyelmeztetett közleményében Dieter Kempf. A BDI 1,2 százalékos német GDP-bővülést várt 2019-re. | VG
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.