BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Az Apple lehet a kínai megtorlás első áldozata

Peking határozott választ ígért a Huawei elleni újabb amerikai intézkedésekre, amelyek világszerte lelassíthatják az 5G-hálózatok kiépítését.

Az államkötvények hozama csökkent, a japán jen viszont erősödött a Huawei elleni amerikai intézkedések bejelentésére. A kínai telekommunikációs vállalatot egyszerre két csapás is érte Washingtonból. Donald Trump elnöki rendelete felhatalmazást ad a kormányzatnak, hogy megtiltsa az amerikai telekommunikációs vállalatoknak alkatrész vásárlását nemzetbiztonsági kockázatot jelentő külföldi gyártóktól. A rendelet ugyan egyetlen céget sem nevez meg, de egyértelműen a Huaweire és a szintén kínai ZTE-re szabták. A kereskedelmi minisztérium döntése konkrétabb: felvette a Huaweit és hetven leányvállalatát arra a feketelistára, amelyen a nemzetbiztonságot vagy az amerikai külpolitikai érdekeket potenciálisan veszélyeztető cégek szerepelnek. Ezek a vállalatok a kormányzat engedélye nélkül nem vásárolhatnak alkatrészeket vagy technológiát amerikai cégektől. A hírre a Huawei beszállítóinak és partnereinek árfolyama 2,84–5,37 százalékkal esett a sencseni tőzsdén.

Peking észszerűtlennek és jogsértőnek tartja az amerikai döntéseket, és határozott ellenlépéseket helyezett kilátásba, szakértők szerint ezek elsősorban az Apple-t érinthetik. A Huawei Technologiesnek a Világgazdasághoz is eljuttatott közleménye szerint a lépés sérti a kínai vállalat jogait, és egyéb súlyos jogi problémákat is felvet. Az, hogy a Huaweit eltiltják az egyesült államokbeli üzleti tevékenységek folytatásától, nem teszi biztonságosabbá és erősebbé az országot, éppen ellenkezőleg, gyengébb, de költségesebb alternatívákhoz kell majd fordulniuk, így lemaradnak az 5G-fejlesztésekben – olvasható a közleményben.

A Huawei az elnöki rendelet hatásait kevéssé fogja megérezni, mert a globális eladásaiban az egész amerikai kontinens mindössze 6,6 százalékot tesz ki, az Egyesült Államokban pedig nincs számottevő bevétele 2012 óta, amikor először merültek fel aggályok a kongresszusban a céggel kapcsolatban. Az alkatrészek és a technológia vásárlásának tilalma viszont már sokkal nagyobb csapás. A Huawei tavaly 70 milliárd dollárt költött alkatrészekre, ebből 11 milliárd került amerikai cégekhez. Kilencvenkét legnagyobb beszállítója közül 33 amerikai, köztük a Qualcomm, az Intel és a Micron Technology.

A tilalom potenciálisan a Huawei végét jelentheti – figyelmeztetett Scott Kennedy, a Center for Strategic and International Studies Kína-szakértője. „A Huawei Kína legfontosabb vállalata, és fenyegetése masszív választ vált majd ki a társadalom és a kínai kormány részéről is, a kétoldalú kereskedelmi tárgyalásokat pedig akár teljesen kisiklathatja” – hangsúlyozta. A tilalom nemcsak Kína számára nehezítheti meg és lassíthatja az 5G-s hálózat kiépítését, hanem világszerte, a Huawei ugyanis az egyik főszereplő a piacon. Szakértők szerint a főbb versenytársak közül a Nokia és a Cisco csak a keletkező piaci űr egy részét tudja betölteni, így végeredményben az összes telekommunikációs szolgáltatót és a fogyasztókat is kár éri.

 

Franciaország nem teszi feketelistára a Huaweit

A biztonsági aggodalmakat komolyan kell venni, de ez nem ok a külföldi vállalatok kizárására az 5G-hálózatból – mondta Emmanuel Macron francia elnök a CNBC-nek a párizsi VivaTech konferencián. A kormány bizonyos kérdésekben korlátozza ugyan a részvételüket, de nem koncentrál a Huaweire – tette hozzá. Angela Merkel kancellár is megerősítette, hogy nem zárják ki a Huaweit a német hálózat kiépítésében. Nagy-Britannia viszont amerikai nyomásra felülvizsgálja a Huawei részvételét az új 5G-hálózatban. | VG

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.